legerkampen verzorgden, en wel merendeels uit de streek afkom stig geweest zullen zijn, in en door de oorlog brood en werk hebben gevonden. Een meer uitgebreid onderzoek naar de economische gevolgen van de onderhavige oorlogsperiode voor de betrokken landstreken, ligt buiten ons bestek, doch zou over de boven aan geroerde kwesties meer licht kunnen verschaffen 2). Marlborough was de 4e October met slechts bataljons en 2 eskadrons in het kamp van St Truyen teruggekeerd. De erfprins van Hessen-Kassel bleef met 17 bataljons en 24 eskadrons te Verviers achter, want, zo schreef Marlborough, 'should thay joyne the army, itt would only serve to destroye the forage so much sooner'. Het werkelijke doel was echter een ander. De 30e September was definitief besloten tot een expeditie naar de Moezel, en hiertoe was het korps van de prins van Hessen bestemdvoorzichtigheids halve bleef het echter, zolang de veldtocht niet geheel geëindigd was, nog te Verviers. Aan Franse zijde hield men er eveneens reke ning mee, daarom was Pracontal sedert midden September wederom over de Maas gezonden; de 18e stond hij in de Ardennen bij Ciney; de 23e te Jemeppe bij Marche. Beide korpsen hielden el kaar wederkerig in het oogPracontal had opdracht, op het eerste bericht van een mars der geallieerden naar de Moezel, insgelijks op mars te gaan en de ander vóór te zijneenzelfde taak had de prins van Hessen. Dat de veldtocht in Brabant als een nachtkaars zou uitgaan, was voor ieder duidelijk. Dagelijks verlieten officieren het leger zonder toestemming te vragen aan de gedeputeerden. Deze waren hier over weinig gesticht, gezien de omstandigheid dat de vijand nog steeds op slechts een uur afstand van het kamp lag 2). Intussen was reeds 10 September een voorlopig project voor de winterkwartieren opgemaakt, dat de 19e ter goedkeuring aan de Staten-Generaal werd aangeboden. Opmerking verdient, dat hierbij reeds in sterke mate rekening werd gehouden met een offensieve operatie aan de Moezel in het komende jaar. Van het Nederlands- Engelse leger, dat, na aftrek van de voor Portugal bestemde troepen, 146 bataljons en 1^8 eskadrons zou tellen, d.i. omstreeks 110 000 man, zouden 106 bataljons en 108 eskadrons in de Nederlanden worden gelegerd, waarvan 46 bataljons voor bezettingstroepen en Over He gevolgen van de oorlog voor de betrokken landstreken leze men Van Kalken, voorname lijk het laatste hoofdstuk: 'La société beige a la fin du régime espagnol'. 2) Gedep. te velde aan St.Gl, Verviers, i October (St.Gl 7154); Marlborough aan Heinsius, Ver viers 20 September, St Truyen 4 October (Van 't Hoff nr 149). Ged. te velde aan St.Gl, St Truyen 19 September. 3*2

NIMH | 1956 | | pagina 380