in plaats van, zoals Cutts verlangde: 'de la Reine d'Angleterre'. Cutts wenste een nieuw paspoort, dat hij echter niet ontving. De onderhandeling stagneerde en wegens dit allerbelangrijkst punt van geschil bleven de krijgsgevangenen een halfjaar langer in de ellende. Eerst in October vond men het ei van Columbuslagere officieren onderhandelden zonder diplomatieke formaliteiten en brachten de zaak zonder al te veel moeite in orde. Na de voorlopige conventie van Wilder (tussen Leeuw en St Truyen) werden besprekingen ge voerd te Borgloon tussen de Franse kolonel Maupeau en de com missaris Puech ener- en Cronström en Cadogan anderzijds, welke besprekingen de 4e November leidden tot de vaststelling van een nieuw cartel. De tekst ervan, benevens verdere bijzonderheden over deze zaak, vindt men bij Lamberty (II-408 vlg.) De 13e October verliet Marlborough het leger voor enige dagen, om te Düsseldorf zijn opwachting te maken bij de nieuwe koning van Spanje, Karel iii, die aldaar vertoefde op weg naar zijn koninkrijk, waarheen hij zich via Den Haag en Londen zou begeven. De jonge koning overhandigde de hertog persoonlijk een met dia manten bezet zwaard, dat de erkentelijkheid van zijn keizerlijke vader vertolkte voor de tot nog toe bewezen en misschien nog in de toekomst te bewijzen diensten. Terwijl Marlborough te Düsseldorf vertoefde, kwamen aldaar onrustbarende tijdingen uit Zuid-Duitsland binnen, welke nog beneden ter sprake zullen komen 2). Met het uiteen doen gaan van het leger wachtte men, zoals ge woonlijk, op het voorbeeld der tegenpartij, doch bovendien had men rekening te houden met de eisen van de Keizer en de Duitse bondgenoten, die niet zouden gedogen, dat de Fransen de handen vrij zouden krijgen voor het zenden van versterking naar Zuid-Duits land. De troepen in het kamp bij Tongeren begonnen reeds hinder te ondervinden van de natte grond en de koude nachten. Enige af wisseling veroorzaakten de vijandelijke partijen, die om de leger plaats zwierven in de hoop op het betrappen van mensen, paarden of vee. De brieven van Witsen geven een levendige indruk van de toestand in deze dagen. De Fransen deden van hun zijde alle moeite, de tegenstander van een detachement naar de Moezel af te houden. Met dit doel versterkten zij hun troepen bij Namen, en als demonstratie tegen Hoey scheepten zij demonstratief geschut in op de Maas. Anderzijds verplaatste Pracontal zich nog meer in Zuidooste- 3 55 1) Marlborough aan Villeroy en aan Berwick, beide 23 October, bij Murray p. 202. 2) Marlborough aan St.Gl 12, 16, 19 October bij Murray; bulletin 22 October ib.

NIMH | 1956 | | pagina 383