De 28e October echter besloten zij, waarschijnlijk naar aanleiding van Marlborough's komst in Den Haag, de gedeputeerden te autoriseren, het genoemde korps tot ontzet van Landau te doen op rukken, terwijl tevens de heer van Rechteren-Almelo verzocht werd de expeditie als gedeputeerde te vergezellen 1). Voor het ontzet zou de prins samen moeten werken met het leger van de graaf van Nassau-Weilburg, krijgscommissaris van de Palts, die met 24 bataljons en 18 eskadrons van de Palts, de Bovenrijnse en de Westfaalse Kreits op de rechter Rijnoever stond. Tallard lag voor Landau met 18 000 man; de bezetting der vesting wordt als 6000 man opgegeven. Uit Franse bron vernemen wij, dat de legermacht van de prins van Hessen van 9 tot 24 October bij Sart en Ialhay, ongeveer 10 km ten Zuiden van Limburg stond. Op laatstgenoemde datum marcheerde zij naar Baelen bij Limburgvervolgens naar Corneliemunster, 8 km ten Zuidoosten van Aken. Hier werden vier Luneburgse bataljons uit Maastricht en, naar het schijnt, nog verdere Duitse troepen aangetrokken. De 31e October brak het leger op van Borchet of Burgscheit bij Aken en begon de mars over Euskirchen naar Coblenz, waar het ongeveer de 6e November aankwam. De erfprins van Hessen commandeerde toen over de volgende troepen. Infanterie 1 bataljon Pruisen van de erfprins van Hessen-Kassel; 1 bataljon Zwitsers van Hirtzel; 1 bataljon Luneburgers van Carles; 6 bataljons Hessen n.l.Erfprins, Grenadiers, Wartensleben, Thielmann, Stückradt en Schenk; 8 bataljons Luneburgers op Engelse soldij onder generaal Sommer- feldt 3 bataljons Luneburgers op Staatse soldij onder St Paul en Rantzau. Cavalerie 4 eskadrons Hessen (Lijfregiment en Spiegel, elk 2 eskadrons) 4 eskadrons Luneburgers op Staatse soldij (Pentz 2 eskadrons, Göden 2 eskadrons) 6 eskadrons Luneburgers op Engelse soldij (Leibregt, Noyelles en Vogt, elk 2 eskadrons). 361 lil Hop aan St.Gl, Tongeren 22 October (St.Gl 7154). Marlborough aan St.Gl, aan Sinzendorf en aan de Paltsgraaf, alle van 22 October uit het kamp van Alderbeesten (bij Tongeren), bij Murray; bulletin 22 October ib.Marlborough vertrok de 23e of 24e uit het leger naar Den Haag (M. aan Stepnay, 22 October).

NIMH | 1956 | | pagina 389