zijn geen opgaven aanwezig, doch na de slag wordt het als 'seer ge- delabreert' vermeld. Op de rechtervleugel was de ruiterij der bondgenoten, op slechts één linie opgesteld, voorspoedig geweest. Onder aanvoering van Hessen-Homburg, Spiegel en Schulenburg had zij de tegen over haar staande Franse ruiterij gechargeerd en voor zich uit gedre ven, en niet minder dan 19 standaarden veroverd. Schulenburg zegt: 'L'ennemy nous quitta le champ de bataille et nous en laissa paisiblement les maitres'. Zonderling is evenwel, dat deze cava lerie het hierbij schijnt gelaten te hebben. Het blijkt althans niet dat zij haar succes heeft voortgezet door hetzij de linkervleugel hetzij de bloedig strijdende Hessische infanterie te hulp te komen. Men bemerkt hieraan het ontbreken van algemene leiding. Nassau- Weilburg chargeerde met de Paltsische cavelerie; Hessen-Kassel bevond zich in het heetst van de strijd bij zijn zwaar beproefde batal jons, maar een bevelhebber, die de slag in zijn geheel kon overzien en leiden, ontbrak. Dat Hompesch met de tweede linie der rechter vleugel de Paltsische cavalerie kwam bijstaan geschiedde ook niet op hoger bevel, maar op verzoek van 'de Paltsische generaals'dit zegt Schulenburg althans in zijn relaas. Pogingen om van de ruiterij van Nassau-Weilburg nog een deel te herenigen bleven zonder gevolgHompesch, die zich hiertoe nog eens aan het hoofd had gesteld van de cavalerie van Penz, kon slechts de terugtocht of liever de vlucht enigszins vergemakkelijken. Omstreeks vijf uur gaf Hessen-Kassel het bevel tot de terug tocht. Hij werd in goede orde volbracht; Schulenburg dekte hem op meesterlijke wijze met de cavalerie, hetgeen als volgt in zijn werk ging. Eerst stelde hij de eskadrons, met voldoende tussen ruimte, op twee linies op. Die der eerste linie trokken vervolgens terug door de tussenruimten der tweede en maakten opnieuw front naar de vijand, waarna de tweede linie, thans eerste geworden, op dezelfde wijze terugging. 'II est sur et constant', zegt Schulen burg, 'que eet exercise s'est fait plus que 20 fois, jusqu'au défilé de Doudenhoven'Zeker een bewijs van goede discipline, zij het ook dat de vijand de terugtocht in het minst niet verontrustte, mede omdat intussen de duisternis inviel. Bij Dudenhofen werd de Spierbach gepasseerd, waarna de bruggen werden afgebroken. De terugtocht ging verder op Rehütte, waarheen ook het overschot van Nassau-Weilburgs troepen zich terugtrok. De volgende dag werd Frankenthal bereikt. Hier scheidden de legers zich: Hessen- Kassel ging terug naar Mainz en wachtte hier nadere bevelen van de Statende Paltsische troepen gingen bij Mannheim over de Rijn, en 367

NIMH | 1956 | | pagina 395