belastten zich verder met de bewaking der rivier tussen hier en de linies van Stolhofen. Het Hollands-Zwitserse bataljon van Hirzel werd in Philipsthal geworpen. De Luneburgers waren eindelijk op de dag, waarop de slag plaats greep bij Coblenz over de Moezel ge gaan en 'met diligentie' Zuidwaarts gemarcheerd, doch te laat om nog enige invloed op de gang van zaken uit te oefenen De verliezen der bondgenoten waren zwaar, vooral bij de Paltsi- sche en Hessische infanterie, welke laatste met voorbeeldige dapper heid had gevochten. Een ganse reeks hooggeplaatste officieren was gesneuveld, onder wie de generaals Hochkirch, Tettau en Loos, en prins Karel van Nassau-Weilburg. Aan de Franse zijde had Pracontal het leven gelaten terwijl hij de cavalerie der Franse rechtervleugel aanvoerde, welke bij de geallieerde charge in het be gin van de slag zwaar was geteisterd, gelijk ook de bij Quincy voor komende namen van gesneuvelde en gewonde officieren aantonen. Al het geschut - 2 3 stukken - en de bagage der bondgenoten vie len in handen der Fransen, die bovendien een vijftigtal vaandels en standaarden buitmaakten. Maar ook de tegenpartij voerde een aantal zegetekenen meede rechtervleugel alleen reeds 19 standaarden en I- paar keteltrommen. Zij werden door toedoen van van Rechteren aan de Staten toegezonden 2). De dapperheid van de erfprins van Hessen-Kassel wordt ook in het vijandelijk kamp geroemd. Hij streed te voet aan het hoofd van zijn grenadiers. Bij Quincy lezen wij'Le regiment du Roy et autres entrèrent dans les bataillons ennemis, dont la pluspart des sol- dats furent tués dans leur rang, et principalement ceux des gardes du Prince de Hesse, qui ne reculèrent pas un pas'. De prins kreeg dan ook, ondanks de nederlaag, een betuiging van grote tevredenheid van de Staten 3). 368 Over het verloop van de slag Hessen-Kassei a.d. St.Gl, Frankenthal 16 November 1703; Nassau-Weilburg aan id., Mannheim 18 November; een uitvoerig relaas van Schulenburg aan de St.Gl, Cloppenburg bij Mainz, 29 November; Van Rechteren a.d. St.Gl in het leger te Frankenthal 16 November; Bilderbeek a.d. St.Gl, Keulen 18 en 20 November, alle in St.Gl 6157 (4e lias Duitsland 1703). Voorts een relaas in de Eur. Merc. p. 309'Feldzüge des Prinzen Eugen' V-374 vlg.Quincy III-127 vlg.Lamberty II-641 vlg.; brieven van Marlborough a.d. prins van Hessen-Kassei en aan Hompesch, St James 30 November, bij Murray 1-215-, 'l6- De bronnen zijn onderling tegenstrijdig aangaande de vraag of bij de Paltsische troepen de nederlaag der ruiterij het gevolg was van die van het voetvolk of omgekeerdvoorts aangaande de terugtocht der rechtervleugel, door Hessen-Kassei te veel als een vrijwillige voorgesteld; hij zwijgt over het overhoop werpen van zijn voetvolk, waarvan de Eur. Mere, gewaagt. Dat de berichten van ge allieerde zijde van 90 of 92 Franse eskadrons spreken, schijnt op de mededeling der twee deserteurs te berusten; de ordre de bataille van ig November bij Pelet geeft 66 eskadrons. 2) Van Rechteren aan St.Gl, Mainz 21 November (St.Gl 7154.). De door Anna Beek uitgegeven plaat vertoont 11 standaarden of vaandels en twee paar keteltrommen. Van de er bij vermelde regimentsnamen is slechts een enkele in de ordre de bataille terug te vinden. 3) Lamberty II-642.

NIMH | 1956 | | pagina 396