Nassau-Weilburg daarentegen was het voorwerp van algemene kritiek. Tal van verwijten en beschuldigingen, die na een nederlaag een rijke voedingsbodem plegen te vinden, werden aan zijn adres ge richt. Zijn ongeloof in de gemelde nederlaag der Fransen, zijn te laat aankomen op het slagveld, onjuiste keuze van de plaats van het kamp, voorbarig tot de aanval overgaan, zodat het verband met de rechter vleugel verloren ging, kortom een totaal gemis aan beleid wordt hem ten laste gelegd 1). Van Rechteren zond de 16e uit Frankenthal bericht van de ne derlaag aan de Staten-Generaal. Deze brief blijkt te zijn zoek geraakt de Staten hoorden pas van de 'disavantagieuse actie' door brieven van van der Meer en Bilderbeek, onze agenten te Düsseldorf en Keu len. Onmiddellijk werd van Rechteren aangeschreven, de naburige hoven zoveel doenlijk gerust te stellen en moed in te spreken, zorg te dragen voor de gekwetsten en alle maatregelen te nemen welke voor behoud, hereniging en herstel van de troepen nodig waren. Hiertoe mocht hij bij zekere Isacq Behagel, koopman te Frankfort, io ooo gulden opnemen, waarvoor de postmeester Nicolaas Clig- net reeds crediet had bezorgd. In geval van hoge nood mocht hij de munitie uit Bonn ontbieden 2). Geen wonder dat onze gedeputeerde de drukte boven het hoofd groeide. De 6e December zendt van Rechteren de verlieslijsten in; hij komt dan tevens nog eens terug op de oorzaak van de nederlaag. Hij wijt haar aan het feit dat de Luneburgse troepen niet op mars wilden gaan, en ook, dat Nassau-Weilburg zijn 'mesures' niet goed had ge nomen. Hij had, 'door een impressie van de slegte toestand der vij anden, en een quaden naricht vant aennaderen van het secours onder Pracontal sich soo seer genonchaleert, om te doen de functie van een goet generael, dat hij sich daerin, ontrent als in alle circumstan- tien genoegsaem heeft genegligeertgelijck ick sulkcs aen H.H. Mog. nader mondelingh sal kunnen deduceren, als ick de Eer sal hebben van deselve op te wachtenDesondanks zou volgens Van Rechteren de overwinning aan onze zijde zijn geweest, als niet enige regimenten ruiterij van de linkervleugel onnodig hadden 'geplieert'. De paniek was overgeslagen pp enige bataljons infanterie die het ge weer neerwierpen, waarop de gehele linkervleugel in verwarring ge raakte, en de Hessische infanterie van de rechtervleugel aan alle kan ten werd 'geenveloppeert' 3). Intussen had het door de graaf van Frise tot nog toe dapper verde- 369 x) ld. 646. 2) Seer. Res. St.Gl 23 November. 8) Van Rechteren aan St.Gl 6 December.

NIMH | 1956 | | pagina 397