digde Landau twee dagen na de slag gecapituleerd. De troepen van het secours namen de thuisreis aan om de winterkwartieren te betrekken. Over Franken thai, Worms en Oppenheim kwamen zij de 19e of 2oe November teMainz. Van Rechteren confereerde hier met Nassau- Weilburg en de keurvorst-aartsbisschop van Mainz over de kritieke toestand in Duitsland. De Rijnlinie en die van Stolhofen liepen ernstig gevaar. De Duitse vorsten waren als gewoonlijk uiterst traag in het nemen van de vereiste maatregelen. De Duits-Oostenrijkse troepen waren in zeer slechte staat en zeer onvoltallig. Bij gebrek aan geld had nl. in de afgelopen winter geen recrutering plaats gevonden. Gehele regimenten cavalerie waren zonder paarden en werden op wagens vervoerdde soldaten liepen bijna zonder kousen of schoenen. Met het oog op dit alles stemde Van Rechteren er in toe, dat twee regimenten infanterie nl. de Pruisen en de Zwitsers van Hir- zel, met de dragonders van Harenberg en Stubenwalt naar de Bovenrijn zouden gaan. Het legeren van de terugkerende troepen in de winterkwartieren baarde moeilijkheden. Het Keulse was reeds dicht belegd met Prui sische en Keulse troepen, en de keurvorst van Mainz en de Boven- rijnse Kreits maakten bezwaar, de troepen op hun territoir te laten overwinteren. Daarentegen drongen zij er sterk op aan nog meer strijdkrachten, liefst het hele detachement van Hessen-Kassel, naar de Bovenrijn en de linies van Stolhofen te zenden. Voor dit laatste waren de Staten niet te vindenwel machtigden zij van Rechteren, hoewel onder tegenstand van Zeeland en Utrecht, nog enige afde lingen 'naar boven' te dirigeren. Fliervan maakte deze gebruik om, gelijk hij 6 December aan de Staten berichtte, nog 6 bataljons en 23 eskadrons naar boven te zen den, nl. 4 bataljons en 12 eskadrons van Hessen-Kassel, 2 bataljons en 2 eskadrons van Hessen-Darmstadt, benevens 3 eskadrons van Schulenburg, 4 van Schmettau en 2 van Pentz. Met de 12 batal jons van Goor bevonden zich dus in de winter van 1703 op 1704 20 bataljons en 29 eskadrons Nederlands-Engelse troepen aan de Bo venrijn. Van het detachement van Hessel-Kassel keerden dus alleen de 13 Luneburgse bataljons over de Moezel terug. De 'posteeringe dezer troepen werd door van Rechteren met de Pruisen geregeld. De troepen van Nassau-Weilburg legerden deels tussen Main en Neckar, deels in de linies van Stolhofen i) ld. aan St.Gl, Mainz, 24, 28, 29 November, 6 December; Frankfort, 9, 13, 20, 22 December. In laatstgenoemd schrijven vraagt Van Rechteren, huiswaarts te mogen keren, of wel nadere orders aangaande zijn taak en verblijf in Duitsland te mogen ontvangen. In het laatste geval vraagt hij om een secretaris, omdat hij niet langer 'soo een slaefachtig leven kan uitstaen'zijn tijd wordt geheel in beslag genomen en zijn gezondheid laat niet toe, de zaken naar eis te behartigen. Seer. Res. St.Gl 370

NIMH | 1956 | | pagina 398