andere waren ingevolge nadere orders door Ouwerkerk terugge roepen, zodat, toen hij de 27e Maart met drie betaljons in de linies aankwam, Goor's detachement met 15- bataljons compleet was. De eerste tijd, zo berichtte Goor, was er gebrek aan broodwagens. Voor de broodvoorziening van de troepen aan Rijn en Moezel had Ouwerkerk een contract gesloten met Salomon Abrahams, een koopman te Frankfort. Deze bood aan, de troepen van Goor, waar zij zich ook bevonden, van brood te voorzien, mits hij de beschikking kreeg over 20 met vier paarden bespannen wagens. De zaak schijnt verder op bevredigende wijze te zijn opgelostwij horen althans niet meer van klachten over de broodvoorziening. Het detachement was in twee brigades ingedeeld, onder de briga diers Beinheim en Wilckes. Aanvankelijk boterde het niet tussen de ze twee. Beinheim bad nl. een oudere commissie als brigadier, doch Wilckes was ouder kolonelvandaar het gebruikelijke dispuut over de rang. Doch ook deze twist schijnt, te oordelen naar bet stilzwij gen der bronnen, in der minne te zijn geschikt. In de Weissenburger linies viel overigens weinig van betekenis voor, doch weldra zou het detachement voor een belangrijker taak worden geroepen De Franse koning, voortdurend bestookt met aanzoeken om hulp van de zijde van keurvorst Maximiliaan, had in het begin van April tenslotte positieve orders aan Villars gezonden om tot het offensief over te gaan. De 13e trekt deze op drie plaatsen zonder tegenstand over de Rijnin de eerstvolgende dagen concentreert hij zijn leger te Herbolzheim, 40 km ten Zuiden van Kehl. Een blik op de kaart leert, dat het doel van de veldtocht, nl. de hand reiken aan de aan de Donau staande Beierse troepen, slechts kon worden bereikt hetzij via de passen van het Zwarte Woud, hetzij door het gebergte Noordelijk te omtrekken, waartoe echter de linies van Stolhofen moesten wor den doorbroken. Villars besluit tot het laatste, zowel wegens de in het gebergte te verwachten moeilijkheden met aanvoer en verpleging alsook uit de overweging dat bij het kiezen van eerstgenoemde weg een ondernemende tegenstander vanuit de linies zijn verbinding met de Rijn zou kunnen bedreigen. De aanval zou geschieden in samenwerking met Tallard, die zoals wij zagen, kort tevoren van de Moezel, waar hij Trarbach had ontzet, was ontboden. De 18e komt deze te Straatsburg met 18 bataljons en 23 eskadrons; dezelfde dag bereikt Villars met het hoofdleger, ter sterkte van 34 bataljons en 84 eskadrons, Achern, 10 km ten Z. van Bühl. 373 Ouwerkerk aan St.Gl, Rheinbach 8 Maart; id. Keulen 12 Maart; Goor aan R.v.St., Langen- kandell 30 Maart (R.v.St. 644).

NIMH | 1956 | | pagina 401