bewijs, dat men in die tijd in het algemeen huiverig was voor het bestormen van versterkte linies. Desondanks besloot Villars toch tot de aanval op de 24e April. In de avond tevoren werd wederom een colonne uitgezonden om te trachten, de stelling door het gebergte te omtrekken. Wellicht was het om de taak dezer colonne te verlichten, dat dezelfde avond het dorp Vimbuch, het meest kwetsbare punt der stelling, werd aan gevallen. Het lag deels binnen, deels buiten de stelling, en werd bij het naderen der Fransen door de verdedigers in brand gestoken. De strijd was vrij hevig; bij gebrek aan voldoende troepen namen aan de kant der verdedigers ook afgezeten dragonders er aan deel, en het dorp zou wellicht de Fransen in handen zijn gevallen, indien niet een van Goor's bataljons, dat van Heidebreck, van de rechtervleugel te hulp was gesneld. Tallard hield die nacht een verkenning of demon stratie tegen het stellinggedeelte aan de kant van de Rijn en dreef de vijandelijke voorposten terug, doch kon wegens de inundaties wei nig uitrichten. Ook de omtrekking aan de zijde van Bühl leed weder om schipbreuk op dezelfde bezwaren, die Blainville had onder vonden, zonder dat het tot ernstige gevechten was gekomen. De volgende morgen werd het gehele Franse leger voor het front der stelling in bataille geschaardhet kwam echter niet tot een al gemene aanval. Wel trachtten de Fransen wederom het dorp Vim buch te nemen, doch hun pogingen werden, naar het schijnt zonder al te veel moeite verijdeld. Ook Tallard, die des morgens oprukte, kon in het ondergelopen land zijn macht niet ontplooienhet bleef bij een plaatselijke aanval van weinig betekenis. Deze en de volgende dag verliepen verder met artillerievuur. In de nacht van de 2 je trok Villars zijn batterijen terug, en de volgende morgen begon de af tocht naar Offenburg aan de Kinzig. Een ooggetuige zegt dienaan gaande: 'cependant malgré toutes les difficultés Villars avait resolu d'attaquer et l'ordre du combat estoit donné pour ce matin (de 24e), mais les lieutenants generaux ont fait tant de difficultés et trouvé tant d'obstacles que Villars s'est rebuté et a pris la resolution de marcher droit a Ofifenbourg pour enhler la vallé de la Kinze et suivre le proiet de la jonction dont il a donné part a vötre Altesse Electorale (keurvorst Maximiliaan) pour le sept de May'. Inderdaad droeg de gehele actie tegen de linies van Stolhofen de kenmerken van halfslachtigheid en gebrek aan vastberadenheid, kort om van een aanval 'a contre coeur', die reeds daarom niet tot een overwinning kon leiden. De Franse verliezen beliepen, volgens Quincy, a 600 man; die der geallieerden volgens dezelfde ongeveer 400. Dit laatste cijfer 37 5

NIMH | 1956 | | pagina 403