schijnt overdreven; de 'Hollandse' bataljons, die een belangrijk aan deel aan het gevecht hadden gehad en tenminste een derde, zo niet de helft der sterkte uitmaakten, hadden, naar de schatting van Goor, niet boven de 100 man verloren. Wat de officieren aangaat was de luitenant-kolonel Turk van het bataljon van Wilckes gesneuveld, de majoor Deen van hetzelfde bataljon zwaar gewond; voorts had een luitenant een arm verloren. De troepen van Goor waren acht dagen en nachten niet uit de wapenen geweest en hadden al die tijd onver moeid, ook onder vuur, aan de versterkingen gearbeid. De Prins van Baden betuigde dan ook zijn grote tevredenheid over de Hollandse troepen, van wie hij in zijn verslag aan de Keizer schrijft: 'Insonder- heit habe ich bei des Herrn Churfursten von Pfalz Liebden Truppen derselben Gewohnheit nach, sowohl als bei der Herren General Staaten, unter dem Commando des GWM (d.i. Generaal-wacht- meister) Goor und beiden Brigadiers Wilckens und Bentheim (d.i. Beinheim), nebst einer grossen Standhaftigheit auch eine grosse Fa- cilitat in allen Sachen und sonderlichen Eifer, des gemeine Wesen zu erhalten, gefunden, und meritiren gewiss gedachte Truppen sowohl als dero Principale, E.K.M. Erkenntnis, zumalen durch deren Hulfe dieses Werk, welches den unfehlbaren Ruin des gantzen Deutsch- lands nach sich gezogen hatte, erhalten worden'. Ook op andere plaatsen in het verslag spreekt de markgraaf met lof over de verrich tingen der Nederlandse infanterie 1 Gelijktijdig met Villars was ook Tallard teruggetrokken; bij Straatsburg ging hij ten tweeden male, doch in omgekeerde richting, over de Rijn, waarna hij aanstalten maakte, Alt Breisach te belegeren. Villars daarentegen trok door het dal van de Kinzig door het Zwar te Woud teneinde de langverwachte vereniging met de keurvorste- lijk-Beierse troepen te bewerkstelligen, hetgeen op 7 Mei bij Villin gen voorspoedig gelukte. De onder veel risico en moeilijkheden tot stand gebrachte 'conjunctie', waarnaar heel Europa sedert maanden met hoop en vrees, maar in elk geval met spanning had uitgezien, le verde, toen zij eenmaal een feit was, niet de resultaten op, waarop men aan Franse zijde had gerekend, en waarvoor men aan die der ge allieerden zo beducht geweest was. De na de samenvoeging te vol gen gedragslijn was niet tevoren uitgestippeld; men scheen vergeten te zijn, dat het bereikte resultaat slechts als middel, niet als doel op 376 Over de aanval op de linies: 'Feldzüge' V, p. 311-317; het verslag van de prins van Baden aan de keizer aid. p. 699; Eur. Merc. 243 vlg.Goor aan St.Gl, kamp van Buhel, i£ April, aid. 245" dezelfde brief bij Lamberty 11-^82gedateerd 26 April. De brief van Goor van 2 2 April hebben wij niet aangetroffen. 'Vie du Marechal Due de Villars, écrite par lui-meme', Parijs 1784,1, p. 163-170. 'Villars, d'apres sa correspondance et des documents inedits' d.Markies de Vogue, Parijs 1888, p. 208 vlg.; brieven van Monasterol uit het leger, aid. p. 266, 268.

NIMH | 1956 | | pagina 404