tijdens het bewind van Leicester een Schots bevelhebber haar om winstbejag aan Parma had verraden was zij ondanks vele pogingen niet hernomen kunnen worden. De geallieerden bespaarden zich dan ook de moeite van een systematische aanvalzij bepaalden zich tot een blokkade, die reeds in Februari aanving. Na de inneming van Bonn was deze met meer kracht aangevattoen althans vertrokken vijf bataljons, en twee bereden regimenten van daar naar de blok kadelinie om Gelder1). De Pruisische generaal van Lottum voerde hier het bevelin de stad commandeerde de generaal de Betis. Ook de garnizoenen van Venlo en Roermond namen aan de insluiting deel. In October besloot de Pruisische koning, de zaak door een bom bardement tot een einde te brengen. Een geduchte artilleriemacht werd in stelling gebrachtyo zware stukken, 20 slangen en 20 mortieren vinden wij vermeld en na een vergeefse opeising be gon de 7e een allerhevigst bombardement. In de avond van de 8e bood Betis aan, te capituleren op voorwaarde van negen dagen uit stel om te Brussel toestemming te doen vragen. Toen Lottum zulks afsloeg werd de beschieting hervat; zij hield thans aan tot de 13e. Toen was alle munitie verschoten en moesten de belegeraars zich nolens volens wederom tot een blokkade bepalen. De stad was deer lijk geteisterd; bovendien ontstond groot gebrek aan proviand. Doch de Betis hield vol. Na het instorten van zijn woning huisde hij in een gewelf onder de walop de toegangen liet hij geschut planten, en een wacht van speciaal uitgekozen manschappen bewaakte zijn verblijf; een en ander met het oog op de vijandige stemming der in woners. Eind November tenslotte bood de gouverneur nogmaals overgave aan tegen vrije aftocht. Lottum, die zich toen te Wezel bevond, weigerde, doch zond een koerier naar Berlijn om de wensen van de koning te vernemen. Toen deze bekend waren, vertrok een bode van Betis naar Versailles die de goedkeuring van Lodewijk xiv mee bracht. Zodoende werd het 17 December eer de capitulatie werd ondertekend, en de 22e vóór de bezetting, 1200 man sterk, op eer volle wijze uittrok naar Mechelen en Leuven. Betis mag als vesting commandant aanspraak maken op eervolle vermelding in de Franse krijgsgeschiedenis. x) Hop aan St.Gl, leger voor Bonn, 22 Mei. Na de inneming van Bonn vertrokken voor de blokkade van Gelder onder commando van de generaal van Lottum: 2 Pruisische bataljons in soldij van de Westfaalse Creits; 1 Pruisisch bataljon in soldij van de koning van Pruisen; 1 regiment cavalerie; 1 regiment dragonders. Onder de generaal Hochkirch 2 bataljons van de Westfaalse Creits. 384

NIMH | 1956 | | pagina 412