den met overmacht tot het offensief zouden overgaan. Aan Franse zijde had men echter reeds voorzien, dat de zeemogendheden zich in het Noorden tot de verdediging zouden bepalen, en dat het zwaartepunt van de strijd in Duitsland zou liggen. Villeroy had dan ook, met goedkeuring van de koning, reeds besloten om, indien Marlborough met een leger naar de Moezel trok, hem der waarts te volgen. Hiermee was feitelijk beslist, dat de Nederlanden slechts een neven-operatietoneel zouden zijn. Aan weerszijden was men zich hiervan bewust, en dit besef heeft in niet geringe mate zijn stempel gedrukt op hetgeen door beide partijen al of niet werd ver richt. Van wisselwerking tussen de Donauveldtocht en die in de Nederlanden is weinig sprake, zodat men deze veldtochten zonder bezwaar afzonderlijk kan bespreken. Wij zullen beginnen met de krijgsverrichtingen in Duitsland, die van verreweg de meeste bete kenis zijn geweest. MARLBOROUGH'S MARS NAAR DE DONAU De ^e Mei verlaat Marlborough Den Haag, om zich over Utrecht, Nijmegen, Gennep en Roermond naar Maastricht te bege ven, waar hij de 10e aankomt. Op dezelfde dag, waarop de opper bevelhebber uit Den Haag vertrekt, gaan de Engelse troepen-, die zoals steeds in de Brabantse vestingen hadden overwinterd, op mars naar Den Bosch, dat als rendez-vous was aangewezen. Vandaar mar cheren zij naar Roermond, waar de 9e een brug over de Maas werd geslagen. Terwijl de Britse troepen zich bij Roermond verzamelen, houdt hun generaal te Maastricht besprekingen met Ouwerkerk over de aanstaande veldtochtde 1 ie inspecteert hij de Staatse troe pen, die toen 40 bataljons en 79 eskadrons sterk waren. De 14e gaan de Engelsen bij Roermond over de Maas en beginnen zij de beroem de tocht naar de Donau. De sterkte dier troepen bedroeg 14 batal jons en 14 eskadrons (7 regimenten) ruiterij, met de bijbehoren de veldartillerie, welker juiste sterkte wij niet kennen 1). Een dag later vertrekt uit Maastricht een Nederlands detache- HOOFDSTUK III Ouwerkerk had het commando de 9e van Noyelles overgenomen. Brieven uit het kamp van Loen aan de St.Gl van Noyelles 10 Mei, van Ouwerkerk 13,18 Mei (Register secrete brieven 1704, Dl 1 A.R.A., St.Gl 4478)Bulletin bij Murray 11 Mei 1704. De Britse regimenten vindt men opgesomd bij Churchill I-751 419

NIMH | 1956 | | pagina 447