Franse leger was evenmin als het Nederlandse, geheel uit nationale elementen samengesteld. In de aan het einde des jaars opgemaakte staat der winterkwartieren komen 186 bataljons voor, w.o. i Zwitserse, 6 of 7 Duitse (de vier bataljons 'Alsace' hieronder ge rekend) en 41 'Espagnols', d.z. hoofdzakelijk Walen en voorts Spanjaarden en Italianen; misschien ook nog andere nationaliteiten. Van de 142 eskadrons zijn 3 Duitse en 43 Spaanse, terwijl wij voorts 3 eskadrons Kroaten aantreffen. Deze laatsten deden dienst als ongeregelde ruiterij en waren in vijandelijk gebied berucht om hun barbaars optreden. Een keurkorps vormde bij de cavalerie het om zijn dapperheid beroemde 'Maison du Roi'. Het bestond uit 13 eskadrons, n.l. 8 Gardes du corps du roi, 1 gendarmes, 1 chevau- legers, 2 mousquetaires en 1 grenadiers a cheval. De officieren waren allen van hogere rang dan bij de gewone regimenten. Voor de dienst als lichte ruiterij en te voet waren de dragonders bestemd, en waarschijnlijk ook de carabiniers, van wie wij eveneens enkele regimenten aantreffen. De overige cavalerie was met zwaard en pistolen bewapend. Wat het Nederlandse of Staatse leger aangaat bedroeg het aantal infanterieregimenten 92, waarvan nationale. Van deze laatste bestonden er 48 geheel of althans grotendeels uit Nederlanders. Van de overige werden 7 gevormd door Zwitsers of Grisons, d.z. manschappen uit Graubunderland of daaromtrent; 6 andere door Schotten. Het regiment van TrognÊ was uit Luikerwalen gevormd ook het regiment Nassau-Walon, waarover de prins van Nassau- Saarbrugge commandeerde, was, naar men mag aannemen, groten deels uit Walen samengesteld. Drie regimenten n.l. Belcastel, Lislemarais en Viscouse, bestonden uit uitgeweken hugenoten. Ten slotte het regiment Oxenstiern, dat uit sedert de vorige oorlog afgedankte Zweedse troepen was gevormd, en dat van de kroonprins van Pruisen, uit Brandenburgers bestaande. De regimenten Sparre, St Amand en Swansbel waren mariniers, d.w.z. zij werden bij voorkeur in kustplaatsen gelegerd en genoten de voorkeur wanneer landtroepen over zee moesten worden ge bruikt. De garde van de koning of de 'blauwe garde' telde drie bataljons het regiment Nassau-stadhouder en alle Zwitserse regimenten twee bataljons. Overigens hadden alle, ook de vreemde regimenten, slechts één bataljon en kan men dus 'bataljon' en 'regiment' als identiek beschouwen. De sterkte van legers of korpsen wordt steeds in bataljons en eskadrons opgegeven. De Staatse cavalerie telde 46 regimenten met te zamen 96 eska- 23

NIMH | 1956 | | pagina 45