in onderhandeling. Beiden waren thans weliswaar vijanden, doch als rijksvorsten tevens collega's van de Beierse keurvorst, en diens vernietiging zou in het Rijk een ongewenste machtsverschuiving ten gunste van Oostenrijk ten gevolge hebben. Het was dus nog geens zins zeker of het conflict niet op vreedzame wijze zou worden be ëindigd. Ongeacht de al of niet oprecht gemeende onderhandelin gen waren Marlborough en Eugenius voor een krachtige voort zetting van de oorlog tegen de keurvorst, en zij wisten hun wil tegenover de steeds aarzelende markgraaf door te zetten. Marl borough en de prins van Baden zouden hiertoe gezamenlijk aan de Donau, Eugenius aan de Rijn opereren. Reeds de 14e vertrok deze naar de Rijn, waarheen de Pruisen reeds onderweg waren. Er was, wat dit betreft, periculum in mora De kans was toch groot, dat Villeroy en Tallard, die thans hun korpsen nagenoeg hadden verenigd, na het verlaten van de Rijn door Marlborough en de Luneburgs-Hollandse troepen, in de buurt van Philipsburg of Mannheim de rivier zouden overgaan en de verbinding met de Benedenrijn, dus met de Nederlanden en Noord-Duitsland afsnijden, of in de rug van het nog in opmars zijnde leger verschijnen. Eind Juni moeten Villeroy en Tallard 90 bataljons en 130 eskadrons onder hun bevelen hebben gehad. Had een dergelijke macht aan een CondÉ of Turenne toebehoord, een onheil als bovengenoemd zou zeer zeker in het bereik der mogelijkheden hebben gelegenthans verstreek de tijd met beraadslagingen, waarbij tenslotte de beslissing uit Versailles moest komen. Hier werden dringende hulpkreten van de zijde van de keurvorst en Marsin ontvangen om een nieuwe bezending van troepen, dus een tweede tocht door het Zwarte Woud; Villeroy en Tallard daarentegen voelden meer voor indirecte steun aan Beieren door een offensief, na Rijnovergang tegen de Neckar. De 23e beslist de koning voor de eerstgenoemde handelwijze: Tallard zal met 40 bataljons en 60 eskadrons het Zwarte Woud overschrijden en naar gelang van omstandigheden zich bij de keur vorst aansluiten of afzonderlijk opereren; Villeroy zal met de rest van het leger Frankrijk aan de Rijnkant dekken en door diversies de taak der anderen verlichten. De 29e zet Tallard zich in beweging voor zijn nieuwe opdracht 2). Terwijl Eugenius naar de Rijn op weg was, en Lodewijk van Baden naar zijn bij de Donau staand leger terugkeerde, zette Marl- 426 1) 'Feldzüge' VI-388 vlg.Murray, p. 307. 2) 'Feldzüge' VI-393 vlg.

NIMH | 1956 | | pagina 454