persoonlijk had overtuigd dat alle kans op ontzet was verdwenen en geen betere voorwaarde dan die van krijgsgevangenschap was te verkrijgen, werd de capitulatie door alle generaals ondertekend. Alleen de brigadier Signay, van het oude, roemrijke regiment Navarre, weigerde dit, liet de vaandels verbranden en de geweren in stukken slaan. Om 8 uur werden, buiten het dorp, de wapenen neergelegd. De ergernis over het drama van Blenheim heeft veel tijdgenoten, o.a. Villars, scherpe verwijten in de pen gegeven. Het gebeurde was dan ook in hoge mate krenkend voor de toenmalige begrippen van wapeneer. Knoop, aan wiens oordeel in krijgsgeschiedkundige kwesties men zeker geen waarde mag ontzeggen, onderschrijft het afkeurend oor deel, en haalt ter vergelijking het voorbeeld van Slangenburg aan, die zich bij Ekeren had doorgeslagen x). Het wil ons echter voor komen, dat de hier aan het woord zijnde schrijvers zich niet vol doende rekenschap hebben gegeven van de toestand waarin de be zetting van Blenheim verkeerde. Westerloo, die tijdens de strijd in het dorp geweest is, beschrijft de stand van zaken als volgt: 'Elle (d.i. de overmatige bezetting) fut la pour se perdre et perdre le tout; elle s'embarassoit tellement, que les hommes, etant entassés les uns sur les autres, ne pouvoient se remuer et ne pouvoient recevoir ni ordre ni commandement'. Alleen de in de buitenrand geplaatsten, zo vervolgt hij, konden vuren, de anderen waren weerloos blootgesteld aan de schoten, waarvan er geen miste. De brandend neerstortende daken en balken vergrootten nog de verwarring. Het is een bekend feit, dat troepen, die eenmaal in een dorpsge vecht zijn gewikkeld, slechts met moeite voor nieuwe handelingen zijn in te zetten, doch hier moet dit wel bijkans onmogelijk zijn geweest. De oorzaak van de ramp schuilt hierin, dat de overtollige troepen niet, vóór het te laat was, uit Blenheim zijn teruggenomen en elders ingezet, doch de schuld hiervan ligt niet bij deze troepen. Aan de vermaarde slag bij Hochstadt zouden verschillende be schouwingen zijn vast te knopen. De waarnemers van beide kanten zijn het er over eens, dat het verliezen van de slag aan het verkeerde beleid van Tallard te wijten is geweest, en wel in tweeërlei op zicht: ie het opeenhopen van veel te veel troepen in Blenheim, 2e het vrijelijk laten overtrekken van de Nebelbach. Overigens heb ben de troepen van beide partijen zich in het algemeen met grote 467 l) Nieuwe Spectator 186^, p. 738/'39

NIMH | 1956 | | pagina 499