werk, en was tevens adviescollege in militaire zaken. Wat dit laatste aangaat was de gang van zaken gewoonlijk als volgt: de Staten- Generaal stelden de ingekomen brieven, waarop niet aanstonds ge resolveerd kon worden, in handen van een commissie uit haar midden, de z.g. commissie tot de militaire zaken, in deze tijd veelal naar de voorzitter de 'commissie Ham' genoemd. Deze stelde zich in verbinding met een of meer leden van de Raad van State. Ver volgens werd gemeenschappelijk rapport uitgebracht aan de Staten- Generaal, die hierop resolutie namen. Over de oorlogstoebereidselen, welke uitvoerig in Dl VII van 'Het Staatsche Leger' worden beschreven, volstaan wij met enkele aanvullende opmerkingen. Tot de allervoornaamste maatregelen be hoorde het oprichten van magazijnen. Zonder deze toch was geen oorlogvoering mogelijk. Uit de door de Staten-Generaal afgegeven paspoorten blijkt, dat o.a. magazijnen werden opgericht te Nij megen, Xanthen, Duisburg en Breda. Paspoorten treffen wij aan tot een totaal van 3200 last (98 000 hl) haver en ij millioen pond hooi. De hoofdrol bij het voorzien van de magazijnen speelde Anthony Alvarez Machado, 'Provediteur-generaal van den Staat', ongeveer de hoofdintendant. Een ander provediteur was Jacob de Mercado, die wij eveneens met belangrijke transporten belast zien x). Het aannemen van personeel voor de hulpdiensten geschiedde niet centraal, doch door de hoofden dier diensten zelf, die hiertoe vanwege de Raad van State lijsten toegezonden kregen. Zo zien wij dat de kapitein van de mineurs, de commiezen van de artillerie en munitie, de provoost-generaal, de kapitein of commies van de ponten en de wagenmeester-generaal order ontvangen, zich van onderofficieren, bedienden en conducteurs te voorzien volgens de hun toegezonden lijsten. Op de zelfde wijze moeten de 'generaais- personen adjudanten-generaal aanstellen, de kolonels chirurgijns, provoosten en kwartiermeestersdeze worden vervolgens door de Raad van State in eed genomen en van een commissie voorzien Ook het aanwerven van recruten geschiedde door de officieren der compagnie, die hiervoor 'recruutgelden' ontvingen. Een derge lijk systeem moge zijn nadelen gehad hebben, maar het is duidelijk dat het in alle geval de centrale administratie belangrijk vereen voudigde. Op 13 Januari 1702 werden de staten der artillerie vast gesteld. Uit deze blijkt, dat geformeerd werden Res. R.v.St. o.a. 19, 29 April; Res. St.Gl 13 Maart 1702. De genoemde paspoorten vindt men in de gewone resoluties der St.Gl. 2) Res. R.v.St. 20 Januari 1702. 28

NIMH | 1956 | | pagina 50