reeds ingetreden natte jaargetijde en de aanvankelijke vertraging in de aanvoer der benodigdheden waren evenmin gunstig voor een snel verloop van de onderneming. Tenslotte meende de prins van Baden de voorlichting van ingenieurs te kunnen ontberen, welke eigenwijsheid de belegeraars uit de aard der zaak duur te staan moest komen. De 22e verscheen de Rooms-koning Joseph in het kamp om de leiding van het beleg op zich te nemen; door prins Eugenius, en de andere legerhoofden werd hij met de nodige plechtigheid ontvangen. Zonder op de bijzonderheden van dit overigens alleszins merkwaardige beleg, waaraan geen Nederlandse troepen hebben deelgenomen, in te gaan, vermelden wij slechts dat eerst op 23 November, na een verdediging van 21/2 maand, waarvan de Lau- banie de grootste roem wegdroeg, de witte vlag werd gehesen. De bezetting verkreeg vrije aftocht naar het eigen leger te Hagenau 1). Nog tijdens het beleg hadden, na langdurig onderhandelingen tussen Wratislaw en de keurvorstin, ook de Beierse zaken hun beslag gekregen. De 7e November werd in het kamp voor Landau het tractaat van Ilbesheim gesloten, waarbij Beieren uit de rij der oorlogvoerende mogendheden trad. Afdanking van het Beierse leger, behoudens een garde van slechts 400 man, uitlevering van alle wape nen, geschut en krijgsvoorraad en ontruiming van de belangrijkste vestingen waren de voornaamste bepalingen. Slechts met grote moeite en onder heftige tegenstand van de Beierse troepen gelukte het, de bepalingen van het tractaat ten uitvoer te brengen 2). De verdere krijgsbedrijven van deze veldtocht houden reeds ver band met de plannen voor het volgend voorjaar. Marlborough begreep dat, nu het Beierse gevaar uit de weg was geruimd, een hernieuwd optreden van een Engels-Nederlands leger in Zuid- Duitsland zich vooreerst niet meer zou voordoen. Daar een nieuwe campagne in de Zuidelijke Nederlanden hem weinig aanlokkelijk voorkwam, was hij besloten, op het oude plan van een offensief aan de Moezel terug te komen. Met het oog hierop dienden de winterkwartieren in de naburige streken te worden gekozen. Door de inneming nu van Trier en Trarbach zou het mogelijk zijn, voor een afdoende beveiliging der kwartieren te zorgen, het tijdig samentrekken der troepen te ver zekeren, en over een uitgangsstelling een 'Tête' zoals men zei 47£ x) Het beleg van Landau wordt uitvoerig beschreven in 'Feldzüge' ^68-589. Ivoy aan Heinsius, Cron- weisenburgh 22 September, Weissenburgh 29 September. 2) Over het verdrag van Ilbesheim, zijn tot stand komen en uitvoering uitvoerig'Feldzüge' 627-647.

NIMH | 1956 | | pagina 507