De ioe December sneuvelde Trognée door een musketschot; volgens de Vault bij een bestorming; de Europische Mercurius zegt slechts'zo als dezelfve een mineur ging geleiden'. In de nacht van 17 op 18 December waren eindelijk de belegeraars zo ver ge vorderd, dat een loopgraaf aan de rand der gracht gemaakt kon worden, en aanstalten gemaakt werden om hier een batterij op te werpen. Deze toebereidselen gaven de belegerden aanleiding, de 18e de chamade te slaan, waarna men het na vrij langdurig onder handelen des nachts eens werd over de capitulatievoorwaarden. Deze waren hoogst eervolde Fransen trokken met volle krijgseer uit, met medenemen van twee stukken geschut. Het garnizoen was van $00 man tot de helft geslonken. Daar bepaald was, dat het geschut en bagage door de poort, doch de manschappen door de bres zouden uittrekken, die aan de kant van de rotsen was, geschied de de eervolle uittocht door zich zittende naar beneden te laten glijden. De erfprins van Hessen deed zijn intocht in de stad vergezeld van de gedeputeerde Almelo. Diens broer, de kolonel Johan Alexander werd voorlopig als gouverneur aangewezen. Onze verliezen bedroegen volgens de bestaande lijsten 79 doden en 416 gewonden, volgens de Fransen 1 500 man Met de inneming van Trarbach waren de operatiën in Duitsland voor dit jaar geëindigd. De troepen, die tijdens het abnormaal late beleg vrij wat ongemak te verduren hadden gehad, haastten zich naar de winterkwartieren, voor zover zij die niet reeds hadden betrokken. In 't geheel legerden deze winter bataljons en 76 eskadrons in Duitsland, alle auxiliaire- of subsidietroepen 2). Marlborough verliet het kamp voor Landau de 14e November en reisde over Heidelberg, waar hij een onderhoud met de Paltsgraaf had, en Frankfort naar Berlijn. Het doel dezer reis was, enerzijds, te voorkomen dat Pruisen bij de heersende Zweeds-Poolse oorlog zou worden betrokken en daardoor als bondgenoot van de 'Groote Alliantie' zou verslappen, en anderzijds, de koning te bewegen, nog 8000 man hulptroepen ter beschikking te stellen van de hertog van Savoye, die in deze tijd in alleszins benarde omstandigheden verkeerde. Voor deze troepen zou Engeland, volgens het door hem na overleg met Heinsius gedane aanbod, een subsidie van 200 000, de Staten van 100 000 daalders (écus) betalen, terwijl de keizer, zolang de troepen in Italië vertoefden, het brood zou leveren. x) Over het beleg van TrarbachPelet IV-65^9, 666 (escalade op 23 November) 671, 672 'Feldzüge' 594/'9S; Europ. Mere. 317. Lamberty XIII-37, 38 (Lijst van het detachement uit het leger van Marlborough; staat van verliezen tot 7 December). 2) Provisionele lijst van de winterkwartieren als bijlage bij de brief van Ged. te Velde aan de St.Gl, Borgloon 24 October 1704 (St.Gl 71 £4)- 478

NIMH | 1956 | | pagina 510