De schrijver van het 'Journal de ce qui s'est passé de plus conside rable dans la campagne de l'an 1704', een hoofdofficier van de garde (hij spreekt meermalen van 'mes gardes du corps') spreekt ook af keurenderwijs over het niet bezetten der linies. Keppel, die de 19e te Beringen in het leger kwam, gaf zich alle moeite om de eendracht te herstellen, en verbetering te brengen in de stemming, welke hij als volgt beschrijft: l'occasion qui a esté négligée aux lignes paroit estre, aux yeux d'un chacun, d'une si grande importance, que personne ne veut estre chargé de rien Keppel, die bij de mislukking van de 2e Juni, waarvan als ge bruikelijk de een de schuld op de ander schoof, niet aanwezig was geweest en dus neutraal tegenover de partijen stond, schijnt in deze in opdracht van Heinsius te hebben gehandeld. Hij vervulde zijn rol in elk geval op verdienstelijke wijzena een paar weken was hij zo ver, dat de heren elkaar weer aankeken, beleefdheden bewezen, en zelfs weer met elkaar aten, doch over de leiding hangt hij, even als het vorig jaar, een somber tafereel op. In Den Haag werd het gebeurde druk bediscussieerd, en het oor deel van 'welingelichte kringen' was naar het schijnt overwegend negatief. Slangenburg stak zijn opinie, waarover men zich geen illusies behoefde te maken, niet onder stoelen of banken. Onder de buitenlandse 'ministers' namen sommige het op voor de prins van Baden die, tot nog toe steeds uitgekreten wegens zijn verzuimde kansen, thans volgens hen een concurrent had gekregen. Lam- berty deelt zelfs een, overigens niet onwelluidend, Frans spotvers mee, dat in Den Haag circuleerde Un Rempart élevé par les soins de Louis De VEscaut au Demer couvre nos Ennemis. C'est la qu' a tout moment leur fugitive Armee Trouve en nous évitant une Retraite assürée. Le del après deux ansfavorisant nos voeux Nous ouvre le chemin de ce Rempart fameux. Déja sans coup férir nous en sommes le Maitre Les Franqois consternez halancent a paroitre. Dans le Camp Allié on se fate a coup sur De voir tomber en peu Bruxelles, Anvers, Namur Lorsque nos Generaux, par un trait de Prudence, Tournent le dos, reculent, et font grace a la France1). 487 1) Pelet IV-40-42 Journaal, i en 2 Juni; Ouwerkerk a. d. St.GI, kamp te Vielen 3 Juni 1704; id. aan Heinsius, kamp van Beringen 16 Juni (Heins. arch. 937); Keppel aan Heinsius, 19, 22, 23 Juni (Heins. arch. 928); Europ. Mere. 317, 318; Knoop in Nieuwe Mil. Spectator 186^, p. £98/^99; Lamberty III-69-74.

NIMH | 1956 | | pagina 521