Men wist dat de linies slechts zwak bezet warenwerden de troepen te Philippine ingescheept en naar Lillo vervoerd, dan konden zij, wind en weer dienende, twee maal 24 uur eerder bij de linies zijn dan de vijandelijke troepen uit Vlaanderen. Voorlopig bleef men echter ter plaatse, om de vijand aan alle kanten 'ombragie' te geven, en zodoende in Vlaanderen vast te hou den. Hiertoe behoorde ook, dat een detachement van 1200 man onder de brigadier Vegelin en 400 onder Dedem de vijand de 12e verjoegen uit een redoute, Bekaf geheten, op 1/2 uur van Damme, waarbij niet meer dan 2 man onzerzijds werden gewond. De dag voor de inscheping werd tenslotte bepaald op 23 Juli. Om de vijand op een dwaalspoor te brengen marcheerde men de 21e Zuidwaarts naar Eekloo, vanwaar de volgende dag een detachement een demonstratie verrichtte tegen het kanaal Brugge-Gent, tot bij St George. Op de vastgestelde dag marcheerde het korps, waarover Salisch sedert enige tijd het bevel van Sparre had overgenomen, van Eekloo naar Sas van Gent en Philippine, waar de inscheping met bekwame spoed geschiedde. Helaas echter openbaarde zich thans het zwakke punt van alle op watertransport berustende expe dities windstilte haalde een streep door de rekening. Niet voor de 26e kon de ontscheping bij Lillo beginnen, en in die tijd had la Mothe de bezetting der linies bij Wijneghem reeds tot 11 bataljons en 3 eskadrons versterkt. Met eenparig gevoelen werd van de aanval afgezien Keren wij thans terug tot de lotgevallen van het Maasleger. Wij zagen, dat de tweede aanval op de linies met grote zorg was voor bereid. Volgens Lamberty waren ter wille der geheimhouding de met het plan bekende generaals zelfs in eed genomen. Ook Ouwer- kerk was vol vertrouwen in een goede uitslag, evenals Joost van Keppel. Trognee had zijn langs allerlei wegen aankomende troepen inderdaad, gelijk de opdracht luidde, de 4e Juli des avonds 7 uur bij Hanneffe op 20 km van Wasseige verzameld, gereed om die nacht de linies binnen te dringen. Om twee uur in de ochtend van de 4e Juli brak het leger op van Moll en legerde zich tegen de avond bij Zonhoven. Een deel der cavalerie verrichtte die dag nog een demonstratieve mars in de richting van Geel, om de vijand op een dwaalspoor te brengen, het geen inderdaad succes had. Te middernacht reeds vertrok een sterk x) Over de actie in VlaanderenEurop. Mere. 78-80Sparre ad. St.Gl kamp van St. Donaas 24, 28, 30 Juni; kamp van Maldeghem 3 Juli; Salisch aan St.Gl Bergen op Zoom g Juli, Sluis 6 Juli, leger te Bassevelde 11,14 Juli, leger te Eekloo 22 Juli; Pelet IV-48, 50, £3, £9, 60. 49 2

NIMH | 1956 | | pagina 526