en dat Deynse, hetzij op eigen gezag, hetzij op bevel van Bedmar, in allerijl naar het punt in kwestie is opgerukt. Vervolgens had deze nog een brigade cavalerie en 8 stukken geschut tot versterking ge zonden, terwijl d'Artaignan met 2000 paarden tot taak kreeg, de terugtocht af te snijden. Deze was door een défilé opgehouden, zo dat Trognée tijd kreeg, het door heggen omzoomde dorp Wellem te bereiken. Deynse zou bij de achtervolging nog 200 gevangenen hebben gemaakt, van welk feit Nederlandse bronnen geen melding maken. Hoewel de derde aanslag op de linies zeer zorgvuldig was voorbe reid, leert toch een blik op de kaart, dat er slechts weinig nodig was om haar te doen mislukken; sterke Franse strijdkrachten toch ston den bij Jandrain en Wasseige op slechts resp. 10 en 1^ km van Idey- lissem, terwijl de geallieerde hoofdmacht daarheen een nachtmars van 3y km, evenwijdig aan de vijandelijke linies, moest maken Hadden de bewegingen van Ouwerkerks leger tot nog toe weinig succes opgeleverd, het valt niet te ontkennen, dat zij althans dit voor hadden, dat Bedmar voortdurend in touw werd gehouden, en buiten staat om zelf iets te ondernemen. Dan hier dan daarheen werden detachementen afgezonden, die natuurlijk de hoofdmacht steeds meer verzwakten. Zo gingen nog de 19e 2 bataljons naar Na men, en werden 3 andere bestemd voor verdediging van het Maas vak Namen-Dinantop het bericht van Hollandse troepenverzame ling bij Bergen op Zoom waren reeds de 16e 3 bataljons naar Ant werpen gezonden. De herhaalde aanvragen om versterking bij de koning hadden nu eindelijk succesde 16e beval de koning, 4 batal jons garnizoenstroepen uit verschillende vestingen naar Namen te doen vertrekken, en de 17e werd Villeroy, die toen bij Offen bach stond, aangeschreven, een detachement onder d'Alegre, sterk 12 bataljons en 10 eskadrons, naar Namen te laten afmarche ren. Daar met de aankomst van dit detachement ongeveer drie weken gemoeid waren, kreeg Bedmar de aanwijzing, in die tussen tijd alle zorg aan het behoud van Namen te besteden, desnoods ten koste van dat der linies. Namen toch was de spil, waarom de oorlog voering in deze streken draaide, terwijl men de linies steeds kon herwinnen, wanneer het leger weer op voldoende sterkte was, ge lijk de koning terecht inzag 2). 497 Over de derde aanval op de linies en de voorafgaande bewegingenJournaal, 4-20 JuliOuwerkerk a. d. St.Gl 2 1 Juli; id. aan Heinsius 26 Juli; Lamberty III-87, 88. Over het heen- en terugmarcheren op de 20e zegt deze: 'L'on n'avoit jamais vu de soldats plus ravis en allant vers les lignes, ni de plus chagrins et mecontens lorsqu'on les ramenoit sans rien faire'. Keppel aan Heinsius 21,24 Juli (Heins. arch. 928)Pelet IV, 54.-56. 2) Pelet 53, 54.

NIMH | 1956 | | pagina 531