heftigheid alles wat men in de correspondenties van deze tijd aan treft. Tot zijn eer moet gezegd worden, dat hij het verbranden der huizen 'des gens qui ne nous ont fait aucun mal, et dont aucun bien ne nous peut revenir', ook uit een oogpunt van humaniteit afkeurt. Men was in die dagen op het gebied van bombarderen nog weinig gewend Gelijktijdig met de zo juist beschreven actie werd een tweede onderneming, eveneens van secundaire aard, uitgevoerd. De 2 je Juli des avonds marcheerde de Holstein-Gottorpse generaal van der Nath met 600 ruiters en 800 man voetvolk naar Dinant, waarvan hij zich zonder tegenstand meester maakte. Het doel was, het land tussen Maas en Sambre onder contributie te brengen. Om deze reden ging ook Pesters, de ontvanger der contributiën te Maas tricht, met het detachement mee. De troepen maakten zich o.a. meester van het plaatsje Florennes, waar nog een kleine actie schijnt te hebben plaats gevonden, waar van alleen Franse schrijvers gewag maken. Een Frans bevelhebber, de la Deveze, zou hier namelijk met een afdeling ruiters en voet volk van totaal 240 man en een vrije compagnie de 500 man sterke bezetting hebben verslagen. Het detachement werd in de volgende dagen tot 4000 man opgevoerd. Onze partijen stroopten tot voor de poorten van Valen ciennes, Barbancon en Avennes, en eerst de 4e Augustus keerden de troepen over de Maas terug, mede onder invloed van het nade rende korps van d'Alegre die, volgens ontvangen berichten, de 2ie Juli uit Offenburg afgemarcheerd, de 28e te Metz was, en 4 Augustus te Rocroy. Geruchten gingen, volgens welke hij onder weg tot 20 bataljons en 20 eskadrons was versterkt. De faam van dit korps, die zijn komst voorafging, had echter ook de vijand 'ge- rassureert'hij had streng verboden, contributie te betalen, en volgens Pesters waren dan ook geen bedragen van veel betekenis binnen gekomen. Voor de kennis dezer expeditie is ten slotte nog van belang een van 24 Juli daterende Memorie over het heffen van contributie tus sen Maas en Sambre. Deze memorie hield in 1 e Dinant bezetten met een detachement infanterie en ruiterij 2e aldaar een paar ingenieurs zenden, die de schijn aannemen of de stad zal worden versterkt; 3e door de magistraat de brug over de Maas doen herstellen; 4e trachten, een kleine partij te doen overgaan, die het naaste dorp in brand steekt. 499

NIMH | 1956 | | pagina 533