De memorie eindigt dan met: 'Toute ces choses ne manqueront pas d etre publiée dans le pais, et il faut croire que les gens du pays n attendront pas 1'extremité'. Deze laatste berekening is, zoals wij boven zagen, niet uitgekomen x). Het leger van Ouwerkerk kwam de 29e, de dag, waarop het bombardement eindigde, te Assesse en Porin, ig km ten Z.O. van Namen; de 30e verplaatste het zich in Noordoostelijke richting en kampeerde bij Ohey en Perwez. In deze dagen werd opnieuw de vraag der verdere operaties besproken. Terwijl het korps van van der Nath nog in Dinant en omstreken stond, kwam ernstig een beleg van Charlemont, een door Karei V gestichte vesting, tegenover Givet aan de Maas gelegen, ter sprake. Men vindt althans een memorie, waarin, zoals veelal, beschouwingen omtrent het voor en tegen zijn vervat. Men rekende de plaats in 7 of 8 dagen te kunnen nemen. Met deze stad als steunpunt zou dan een mars door het land tussen Maas en Sambre en overgang over de Sambre boven Namen mogelijk zijn, om op die wijze in Brabant door te dringen. De aanvoer zou dan over Hoey en Dinant moeten geschieden. We gens allerlei redenen werd het plan echter te gewaagd bevonden, in het bijzonder ook met het oog op het verwachte vijandelijke secours. In plaats daarvan kwam men tot het besluit om nogmaals een onder neming op de linies te beproeven. Na een demonstratie tegen het vak Wasseige-Orp-le-Petit zou een werkelijke aanval geschieden tegen Heylissem-Orsmael 2). Nadat Dinant de 4e Augustus is ontruimd, gaat het leger de vol gende dag terug over de Maas, en komt bij Burdinne, de rechter vleugel bij de Tombe des Heron, de linker te Seilles. Nog een dag later wordt de Mehaigne gepasseerd, en een kamp betrokken bij Lens les Beguines, tussen Bleheu en Braine. Hier stond men weer tegenover de beruchte linies, en de vraag was nu, of de aanval, waartoe in beginsel reeds was besloten, al of niet ten uitvoer zou worden gebracht. Reeds toen het bombardement van Namen nog gaande was, had Ouwerkerk de Staten in overweging gegeven, de linies te atta queren 'sonder eenige stratagema', en de 8e Augustus bericht de veldmaarschalk uit het leger, dat in de krijgsraad is besloten, de linies aan te tasten 'door gewelt in de forme' Helaas heerste echter in zake de nieuwe koers geen eensgezind- J) Pelet 6-39; Europ. Mere. 209; Keppel aan Heinsius 21, 24 Juli; Journaal 23-29 Juli, waarinde memorie van 24 Juli over contributie; Ouwerkerk a.d. St.Gl, 26 Juli; id. 4 Augustus met bijlagen. Voor de ordre de Bataille op 26 Juli zie Bijlage 42. 2) Over Charlemont: Journaal, 1 en 3 Augustus. g OO

NIMH | 1956 | | pagina 534