voorzorgsmaatregelen gedwongen. Toen zij op 22 en 23 Augustus een grote tweedaagse fouragering op hun linker vleugel hielden, werden niet minder dan 30 eskadrons ruiterij en enige bataljons voetvolk voor dekking aangewezen De demonstratie van Salisch tegen Antwerpen vermeldden wij reeds. Zij had ten doel de actie tegen Namen te vergemakkelijken. Na te Wilmerdonk enige tijd de linies van Merxem te hebben ge observeerd, scheepte diens detachement zich weer in en was het de 31e Juli in Sluis geland. Onmiddellijk hierna werd overgegaan tot het belegeren van het nabijgelegen fort Isabella, dat voor de vijand van belang was wegens de mogelijkheid om het omliggende land te inunderen. Na een driedaags beleg capituleerde het fort de 3e Augustus, dezelfde dag, waarop de Staatse batterijen het vuur openden. De 180 man sterke bezetting werd krijgsgevangen. La Mothe was ijlings van Antwerpen teruggekeerd, waarheen hij was vertrokken vanwege de bedreiging door Salisch, doch kon niet tijdig genoeg ter plaatse zijn om de val der sterkte te voorkomen 2). De inneming van het fort Isabella is het laatste wapenfeit in deze aan belangrijke verrichtingen zo arme veldtocht. Bijna vier maanden nog zouden beide partijen te velde blijven, feitelijk met geen ander doel dan elkaar het afzenden van detachementen naar andere delen van het oorlogstoneel te beletten. Wederzijds hield men elkaar in het oog en werden plannen gemaakt, die vervolgens weer werden verworpen. Geruchten aangaande Franse 'preparatiën' tegen Breda of Bergen op Zoom omstreeks midden Augustus gaven Sparre en Salisch aanleiding, een achttal bataljons naar Bergen op Zoom te zenden, waarna nog slechts 10 bataljons als mobiele macht in Vlaanderen overbleven. La Mothe was van zijn zijde bevreesd voor het Land van Waes, en concentreerde troepen bij Gent. Eind Augustus oppert Lauder, commandant in Hulst, het plan, de linies tegenover die stad te nemen. Zij waren, gelijk bij een nauwkeurige verkenning was gebleken, gemakkelijk in bezit te nemen. Na de tijding van de slag bij Hochstadt toch had de vijand zijn troepen uit het land van Waes grotendeels naar Brabant doen komen (wellicht was dit de oorzaak van de geruchten omtrent pre paratiën tegen Bergen op Zoom), zodat volgens Lauder in de gehele linie tussen Gent en het fort de Parel slechts s zwakke bataljons lagen. Sparre, de bevelhebber in Vlaanderen, diende 2 September een breedvoerige weerlegging van Lauders betoog in bij de Staten- PeletIV-6i-6j. 2) Europ. Mere. 210. £02

NIMH | 1956 | | pagina 536