Generaal, en ried het plan misschien omdat het niet van hem was uitgegaan sterk af. Het had dan ook geen voortgang. Een van ouds bekend en geducht vijand deed nu echter in Vlaan deren zijn intrede: de ziekten begonnen weer te 'grasseeren'. Begin September was Salisch wegens ziekte naar Bergen op Zoom vertrokken, Lauder naar Breda, en Sparre zelf lag te bed met een 'colique gravelleuse'. De 22e was Sparre nog ernstig ziek; zijn kwaal heette toen 'une quarante'. Het regiment van Spiegel had in het midden der maand nog slechts 100 valide manschappen. Het na jaar had trouwens gewoonlijk een slechte invloed op de gezondheid; Noyelles, die nooit van de sterksten was, lag in Augustus reeds enige weken ziek te Luik. Gelukkig had de tegenpartij geen monopolie van validiteit8 September had Ouwerkerk bericht dat Bedmar een 'apoplexie' had, en vervangen was door GacÉ ook horen wij, dat veel eskadrons ten gevolge van ziekte nagenoeg waren opgelost1). EINDE VAN DE VELDTOCHT De ie September verlaat Ouwerkerk het kamp bij Vellem en verplaatst het leger zich in Z.O. richting naar Hanneffe; de rechter vleugel bij Cense de Sty, de linker bij Seraing le chateau. Men mag in deze beweging een aanduiding zien dat de veldtocht langzamer hand naar zijn einde liep. Niettemin valt in deze tijd een poging der Staten te vermelden om alvorens men het najaar inging, de campagne nieuw leven in te blazen. Op 6 September verschenen in het kamp van Hanneffe de heren van Heemskerck, van Welvelde (de zelfde die elders van Zallick genoemd wordt) en van Schagen, die ingevolge een Staten-resolutie van 11 Augustus de 30e uit Den Haag waren vertrokken. De 8e September werd krijgsraad gehouden met de generaals Ouwerkerk, Novelles, Keppel, Dopf, Dompré, Oxen- stiern en Hoeuft van Oyen. Tilly en Heukelom waren af- 5° 3 HOOFDSTUK IX Lauder a. d. St.Gl Hulst 2j Augustus; Sparre id., St Anna 2 September; Tscharner id. Bergen op Zoom 12, 17 September. Uit deze periode van de veldtocht bevinden zich in het archief van de Raad van State (nr 1897) nog de volgende stukken: Considerations au sujet de la conjuncture presente. Fait au camp de Wellem le 29 Aout 1704'. Reflections sur la conjuncture presente, et le reste de la campagne. Fait le 3e de Septembre 1704' Considerations au sujet des mouvements et subsistance de l'armée de la Meuse. Fait au camp de Hanneff le 24 Sept. 1704'.

NIMH | 1956 | | pagina 537