hierbij met tienen, de cavalerie met vieren uit de flank. In hun rap port van de 16e betuigden de gedeputeerden hun tevredenheidde troepen bestonden uit 'goede, gezonde en welgemoede manschap' x). Aan Franse zijde viel al evenmin veel bijzonders voor, althans op het gebied van wapenfeiten. Bedmars opvolger GacÈ bezette nog steeds de linies tussen Wasseige en Heylissem. Naarmate het duide lijker werd, dat de veldtocht op een eind liep, kon men zich echter een grotere verspreiding der troepen veroorloven, wat de verpleging en het fourageren vergemakkelijkte. Enkele onderdelen worden naar Vlaanderen en Antwerpen gezonden, andere, door ziekte en andere oorzaken verzwakt, naar het achterland, de ruiterij ten slotte grotendeels gekantonneerd in Namen, Leuven, Leeuw en Diest. In September kwam keurvorst Maximiliaan van Beieren, thans, evenals zijn broeder, Joseph Clemens, van zijn grondgebied be roofd, in de Nederlanden met 23 eskadrons en 3 bataljons van zijn troepen. In persoon begaf hij zich naar Brussel, na zijn ruiterij in het Luxemburgse te hebben achtergelaten. Als pleister op de wonde droeg de koning hem het opperbevel in de Zuidelijke Nederlanden op. De 1 2e October wordt hij gesignaleerd in de linies bij Heylissem. De 27e komt Villeroy, uit Duitsland teruggekeerd, te Brussel, om, in naam onder de keurvorst, in de Nederlanden bevel te voeren. Was het detachement der bondgenoten de 20e naar de Moezel vertrokken, aan Franse zijde marcheert de 21e insgelijks een deta chement af, met dezelfde bestemming, afgezonden door GacÈ, in gevolge een bevel van het hof. De keurvorst had van de verzwakking van Ouwerkerks leger gebruik willen maken om deze uit zijn leger plaats bij Borgloon te verdrijven, doch GacÈ en vervolgens Villeroy hadden van het hof andere orders, welke, als van zelf spreekt, voor gingen boven de verlangens van de vorstelijke emigrant 2). Aan de zijde der geallieerden kwamen sinds eind September de Staten van Zeeland op het tapijt met de wens, Sandvliet in te nemen. Het veroorzaakte 'incommoditeit' aan Bergen op Zoom en de forten aan de Schelde, en kon in de aanstaande winter, bij 'besloten water als uitgangspunt voor aanslagen gevaar opleveren. Een tweede vraag punt was of, tijdens de winterkwartieren, Tongeren bezet moest blijven, als voorpost en ter beveiliging van onze kantonnementen aan de Maas. En een derde, of, indien het Franse detachement naar Duitsland doorging (het was te Namen opgehouden, door de keur vorst naar het leger teruggeroepen en eerst de 30e door Villeroy opnieuw afgezonden) men nog iets tegen de linies kon ondernemen. 5°S l) Ged. te Velde a. d. St.Gl 6, 16 October 1704 (St.G1 7154). a) Pelet IV-6S-71.

NIMH | 1956 | | pagina 539