behalen voordelen niet opwogen tegen de onheilen, welke het ge volg zouden kunnen zijn van 'sonder een morele versekertheijt van een goeden uijtslagh de saecken aen het hazard te exponeren'. Dit standpunt was 'de generaals' bekend. Ook zagen zij geen voordeel in het slagen van hun 'dessein', wegens de voordelige kampementen die de vijand na het verlies van de linies achterwaarts zou kunnen in nemen (het argument dat de generaals het vorig jaar tegen Marl borough hadden gebruikt). Het was dus eerder te verschonen, in dien zij 'gepecceert' hadden uit te grote voorzichtigheid, dan indien zij 'te veel gegeven hadden aan het hazard'. Verder worden prac- tische- en prestigeredenen aangevoerd tegen het houden van de 'informatie', nu de nieuwe veldtocht eerstdaags stond te beginnen. Deze kan men inderdaad billijken. Over het voornaamste bezwaar echter wordt wijselijk gezwegen: dat de informatie alleen zin had indien zij kon leiden tot een persoonswisseling in het opperbevel, en hiertoe kon, wilde of durfde men niet overgaan. Nog een ander belangrijk punt wordt onaangeroerd gelaten: dat defensieve oor logvoering niet inhoudt dat men goede kansen ongebruikt moet laten. Ook is het rapport niet geheel eerlijk, waar de ontstane 'ge ruchten en discoursen' zijdelings worden geweten aan de 'jalou- siën en misverstanden van verscheijde generaels'. Alles tezamen genomen is het rapport, bij knappe hantering van alle bruikbare argumenten, over het geheel vrij zwak. Het eind was, gelijk licht te begrijpen is, dat van de 'informatie' niet is gekomen. De afgevaardigden van Gelderland behielden zich voor, zich nader te zullen verklarende overige gedeputeerden, behalve die van Holland, namen het rapport 'copielijck' over, ter mededeling aan de Staten der respectieve provinciën 1). OORLOG IN PORTUGAL Een nieuw oorlogstoneel voegt zich in 1704 bij de reeds bestaan de: in dit jaar toch ontbrandde de strijd op het Iberisch schiereiland. Na de beruchte Novemberstorm, die de geallieerde vloot aan zienlijke schade had toegebracht, (zie pag. 390) verzamelde een HOOFDSTUK X (Schets nr 12) Seer. Res. St.Gl 6 Maart 170^ (St.Gl 2$$o). 50S

NIMH | 1956 | | pagina 542