leen uit veldstukken, de zwaarste van 12 pond. Daar met de trans- portvloot geen artillerie was meegekomen, bezat men dus feitelijk geen middelen om een moderne vesting in te nemen, doch gelukkig waren deze op het Iberisch schiereiland nauwelijks aanwezig. Be halve de kanonnen was de gehele trein met trekossen bespannen. Voor vervoer van bagage werd veel gebruik gemaakt van muilezels, waarmee men in dit land verder kwam dan met wagens. De Portugese generaals misten alle kennis en ervaring van de ge regelde oorlog en van het legeren, opstellen en verplaatsen van troepen. Voorts bestond nog de verouderde instelling van pro vinciale kapiteins-generaal, onder de naam van 'General des armes', die bij uitsluiting het recht hadden, in hun provincie te comman deren en over de in hun gewest aanwezige troepen te beschikken, hetgeen de onderlinge samenwerking der legeronderdelen en de algemene leiding zeer bemoeilijkte. Magazijnen waren niet aangelegd, treinen niet georganiseerd, en in het gehele staats- en krijgswezen heerste een geest van zorgeloos heid, laksheid en slordigheid. De gebrekkige voorbereiding werd voor een deel toegeschreven aan tegenwerking in hof- en hogere regeringskringen, waar men, evenals in zoveel bij de Grote Alliantie aangesloten landen, een Fransgezinde partij aantrof. De rangen, welke de hogere officieren kregen in het Portugese leger, gaven aanleiding tot moeilijkheden, mede doordat deze rangen niet geheel correspondeerden met die in het Staatse en het Engelse. Fagel werd benoemd tot 'Maitre de camp generaal'de gene- raal-majoors Friesheim en Rhoo tot 'Sergeant generaal de bataille', de majoor Verschuer tot 'Luitenant-generaal van de artillerie'. De commandant van het Britse contingent, de hertog van Schom- berg, werd evenals Fagel 'Maitre de camp generaal'. Het duurde geruimen tijd eer Schomberg er toe te bewegen was, met deze rang, die hij beneden zijn 'karakter' achtte, genoegen te nemen. Hij wilde gelijk staan met een 'gouverneur generaal des armes'. Einde lijk gaf hij toe, nadat zijn tegenstribbelen de zaken - 'het gehele werk' zoals Fagel zegt, een dag of twaalf vertraagd had x). Grote moeite gaf de remontering van cavalerie en dragonders. Volgens overeenkomst zou zij door de zorg van de koning van Por tugal geschieden. Tijdens het langdurig oponthoud van de vloot had Fagel a. d. St.Gl, Lissabon 23 April 1704, met als bijlage een lijst van de door de koning van Portu gal aan Britse en Nederlandse generaals verleende rangen. (A.R.A., St.Gl 4478). Zie bijlage 43. Schomberg was een zoon van de in Juli 1690 aan de Boyne gesneuvelde maarschalk, doch miste zijns vaders militaire bekwaamheden. JIO

NIMH | 1956 | | pagina 544