echter de Franse gezant de Chateauneuf kans gezien, de beste paarden in het koninkrijk op te kopen en naar Spanje te zenden. Fagel voorzag de noodzakelijkheid om paarden in Barbarije te ko pen, ook omdat het Portugese paardenslag te klein washet blijkt echter niet of hieraan al dan niet uitvoering is gegeven. Nog in een ander opzicht was het oponthoud van de vloot fataal het langdurig verblijf op de schepen had als gewoonlijk een groot aantal sterfgevallen ten gevolge. Op 7 Februari, toen de vloot nog bij Portsmouth lag, telden de zes Staatse regimenten, naar Fagel berichtte, reeds 118 doden en 4^0 ziekenkort na aankomst te Lissabon nog omstreeks 270 niet-marsvaardige zieken 1). Met het oog op de vele Ieren die zich in de Franse, naar Spanje gezonden hulptroepen bevonden, werd van wege de Engelse konin gin een pardon afgekondigd voor allen die uit de vijandelijke gelede ren onder koning Karel dienst namen. Inderdaad werden uit deze overlopers twee Portugese regimenten voetvolk opgericht. Wat het veldtochtsplan aangaat, schijnt Schomberg er voor te hebben gepleit, de Brits-Nederlandse hulptroepen bijeen te houden. De Portugese koning verzette zich hiertegen, volgens Rynevelt omdat hij de frontiersteden niet aan de Portugezen, 'ruw en onbe dreven volk' wilde toevertrouwen. Na veel getwist tussen de Portu gese, Britse en Nederlandse generaals werd besloten, dat Schom berg met de Engelsen zou optreden ten Zuiden van de Taag, in de provincie AlentejoFagel met de Hollandse in Beira, ten Noorden van genoemde rivier. In Beira zou de hoofdmacht optreden; de bedoeling was, met een leger van 20 000 man voetvolk en ^ooo paarden Spanje binnen te rukken. Ten Zuiden van de Taag zou, bij wijze van diversie, een korps ageren tegen Badajoz. Magazijnen werden aangelegd te Abrantes, dat als voornaamste operatiebasis diende voor de oorlog in Beira. Reeds in Maart wer den de Nederlandse troepen te scheep naar Abrantes vervoerd en vandaar over verschillende steden verdeeld. De 8e Mei zou de koning naar het leger vertrekken en de veldtocht worden geopend. Wat dit laatste tijdstip aangaat, zou evenwel ook het Franco- Spaanse leger een woord meespreken. Reeds vroeg in het jaar werden aan Franse zijde maatregelen genomen om de toestand op het Iberisch schiereiland het hoofd te bieden. Onder bevel van de hertog van Berwick werd een leger van 18 bataljons en 19 eskadrons naar Spanje gezonden. Een van Frankrijks beste krijgskundigen, n.l. Puysegur, begaf zich reeds Id., Portsmouth 7 Februari; Lissabon 10 Maart 1704. PI

NIMH | 1956 | | pagina 545