Berwick weet het mislukken van de campagne aan de 'timidité et imbécillité' van T'serclaes, die door zijn werkeloos blijven een maand had doen verloren gaan, niettegenstaande Schomberg, bij al zijn grote pretenties vóór de veldtocht, niet het allerminste had verricht. Terecht werd deze dan ook door de Britse regering terug geroepen en vervangen door de graaf van Galway. Ook bij de Nederlandse troepen hadden belangrijke mutaties plaats gevonden. Fagel en Rhoo waren tot luit.-generaal, Vis- couse en Noyelles tot brigadier bevorderd. Rhoo was echter in Juni overleden en opgevolgd door de kolonel Drimborn, die met Winterfeld de ruiterij commandeerde. Fagel verzocht om ont heffing van zijn post. Reeds omstreeks Juni was hij door de Staten- Generaal benoemd tot gouverneur van Staats-Vlaanderenvoorlopig zou hij echter nog in Portugal blijven en gedurende die tijd de aan zijn positie verbonden emolumenten behouden Had aan het Portugese leger veel ontbroken, ook de tegenpartij had tijdens de veldtocht met grote bezwaren te kampen gehad. De broodvoorziening liet veel te wensen over. Ten gevolge van het bergachtige terrein en het breken van veel wagens kwam het brood veel te laat en dikwijls in beschimmelde toestand bij de troep aan. Dit werd nog verergerd doordat de bakkers om aan gewicht te winnen, dus uit winstbejag, het te vochtig bakten. De cavalerie verzwakte zeer door de hitte en gebrek aan paardevoer. Kenners van het land hadden de raad gegeven, gerst te voeren, welk advies men in de wind had geslagen om eerst later door schade en schande wijs te worden. Ten slotte ontbrak veel aan de artillerie, zodat men nauwelijks in staat was, een serieus beleg te volbrengen. Dat nog zoveel steden waren ingenomen was slechts te danken aan de slappe verdediging of weglopen van de Portugese garnizoenen. Tot half September bleven de legers in de zomerkwartieren. Fagel maakte zich de tijd ten nutte door uitgebreide verkenningen aan de Spaanse grens, waarvan hij het resultaat in een uitvoerige memorie vast legde. Tevens liet hij een kaart van het land vervaardigen, die heel 1) Fagel beleefde weinig genoegen van zijn verblijf in Portugal. Herhaalde twisten, eerst met Schom berg, daarna met Galway, over rangverhouding, de verwaarloosde toestand der Portugese defensie, de trage en lakse wijze waarop in alles werd voorzien, en die aan tegenwerking in regeringskringen werd toegeschreven, het telkens handelen zonder of tegen zijn advies, ten slotte het dure leven in Portugal en de grote uitgaven waartoe hij zich verplicht zag, waren de voornaamste oorzaken die hem naar een andere werkkring deden verlangen. Met veel lof spreekt hij van de prins van Liechten stein, de groothofmeester van Karei hi, die de voornaamste plaats bekleedde onder diens raadslieden. De hertog van Cadaval, in wiens handen het gehele bestuur der krijgszaken berustte, was volgens Fagel van goede wille. Men verdacht hem van Fransgezindheid, waartoe ook de omstandigheid dat zijn vrouw een Franse was, het hare bijdroeg. Doch overigens werd de koning verraden, althans, zo zegt Fagel, indien dit de opzet was zou men niet beter kunnen handelen dan thans geschiedt. De ko ning was Pedro n (1683-1706). £20

NIMH | 1956 | | pagina 554