wat beter was dan de bestaande gedrukte kaarten, zodanig dat de zijne aan het hof algemene bewondering vond, en de koning er onmiddellijk een exemplaar van verlangde. Als enig krijgsbedrijf van aanbelang gedurende de zomermaanden is een ruitertocht te vermelden van Don Juan d'Alencastro met 1200 beredenen naar Barcarotta, een stadje ten Zuiden van Badajoz. De Portugezen lieten er Karel iii tot koning van Spanje uitroepen en hieven, wat belangrijker was, 7000 rijksdaalders brandschatting, waarmee zij huiswaarts keerden. Kort daarop werd de kleine grensvesting Segura door Portugese troepen in verstandhouding met de inwoners hernomen, waarbij de Spaanse bezetting van 50 man werd gevangen gemaakt. Van heel wat meer belang was de inneming van Gibraltar door de geallieerden op 4 Augustus, welke nog ter sprake zal komen. Zij bracht reeds dadelijk een belangrijke verzwakking van de Spaanse strijdkrachten in Portugal, doordat de markies van Villa- darias, onder indruk van de bedreiging, welke er voor zijn provin cie Andalusië uit kon groeien, met een vrij grote troepenmacht Zuidwaarts marcheerde om de sleutel tot de Middellandse zee te hernemen. De stad bleef echter vast in geallieerde, d.i., Engelse handen, vooral nadat de zeeslag bij Malaga, op 24 Augustus het gevaar voor een Franse blokkade van de zeezijde voorlopig had afgewend. De 10e Augustus arriveerde Galway, een geëmigreerde huge noot, wiens eigenlijke naam was Ruvigny x), met enige verse troepen in Lissabonvandaar begaf hij zich naar Coimbra waar de beide koningen hun hoofdkwartier hadden. Reeds in Augustus be gon de concentratie van het leger, dat in het najaar de inval in Spanje zou doen, waarvoor de plannen reeds in het begin des jaars gemaakt waren, doch waaraan de overrompelende aanval der tegenpartij de pas had afgesneden. Wilde men immers het gestelde oorlogsdoel bereiken, dan kon dit slechts geschieden door naar Madrid op te rukken en Karel iii aldaar de kroon op het hoofd te zetten. Hoe wel het optimisme, waarmee men de krijg was begonnen, reeds aanmerkelijk geluwd was, vleiden de bondgenoten zich toch nog met de hoop, dat het Spaanse volk, indien het al niet in opstand zou komen, zich althans geen inspanning voor de verdediging zou getroosten. PI Henry de Massue, markies van Ruvigny, was door koning Willem wegens zijn verdiensten in de oorlog in Ierland met het graafschap Galloway beloond. In 'Feldzüge' VI-678 wordt hij genoemd: Ein ehreiziger und muthvoller Mann, aber ohne besondere militarische Begabung'. Hij bleef kolo nel van het regiment Hollandse gardes te paard tot 1711toen hij als zodanig door Hompesch werd opgevolgd.

NIMH | 1956 | | pagina 555