De bondgenoten betrokken een kamp bij La Encina, twee mijlen Zuidelijk van de stad. De sterke regenval deed de Aguada zwellen, en bedierf bovendien de wegen, zodat zij na enkele dagen reeds gebrek aan levensmiddelen kregen. De paarden moesten nagenoeg alleen van stroo leven. Nadat de ge een konvooi met proviand was aangekomen, werd de 6e in een grote krijgsraad besloten, dat de overgang de volgende dag zou worden beproefd op een punt, een mijl ongeveer boven waarts van Ciudad Rodrigo. Toen de voorhoede de 7e bij het overgangspunt aankwam, vond zij dit weliswaar door aardwerken versterkt en van geschut voorzien, doch, althans volgens Galway en anderen, was de overgang niet onuitvoerbaar, zij het ten koste van de onvermijdelijke verliezen. De Franse hoofdmacht was in aantocht, doch zou evenzeer als de geallieerden tijd nodig hebben om zich in slagorde te scharen. Men begon, nadat het geschut was opgereden, alvast met een kanonnade, die geen enkel nut afwierp, en ging intussen beraadslagen over het al of niet wenselijke van het forceren van de overtocht. Men bleef hiermee doende tot Berwick al zijn troepen en geschut op het be dreigde punt had verenigd, en was het er toen over eens, dat de onderneming wegens het er aan verbonden risico onraadzaam was. De terugmars werd aangenomen naar het kamp van La Encina. Ongelukkigerwijs hadden de soldaten bij het verlaten ervan de hut ten in brand gestoken en was hierdoor alle fourage en stroo verloren gegaan. De mars werd daarom reeds de volgende dag voortgezet; de 10e legerde men te Fuente Guinaldo. Flier vertoefde het leger vier dagen, terwijl dagelijks werd geconfereerd over het al of niet voortzetten der operatiën. De 1 ge werd de terugtocht naar Portu gees grondgebied aangenomen, onder stromende regen, die de komst van het natte jaargetij aankondigde. In de eerste dagen van November betrokken de geallieerde troe pen de winterkwartierenBerwick had hiervan reeds in October het voorbeeld gegeven. Hij had alle reden, met de uitkomst van de herfstcampagne tevreden te zijn. Niettemin werd hij door de koning teruggeroepen en vervangen door TessÉ, wie koning Philips tot generalissimus over alle Spaanse troepen en grande van Spanje verhief. Het voornemen der geallieerden was, de winter te besteden met het aanleggen van magazijnen, het organiseren van het trein- wezen, en het in betere staat brengen der Portugese troepen, waarna de oorlog in het aanstaand voorjaar onder gunstiger omstandigheden dan thans het geval was geweest, zou worden hervat. S 23

NIMH | 1956 | | pagina 557