EXPEDITIES TER ZEE. INNEMING EN BELEG VAN GIBRALTAR Reeds van de aanvang af bestond bij de geallieerden het plan, de operaties welke, van Portugal uitgaande, ten doel hadden, Karel iii te Madrid tot effectief koning te verheffen, door krijgsverrichtingen ter zee te ondersteunen. Het lag toch voor de hand partij te trekken van het maritiem overwicht dat de bondgenoten zich konden toerekenen, en tevens van Spanje's zwakke zijde, zijn uitgestrekte en kwetsbare kustlijn. Reeds door de bedreiging met een aanval van de zeezijde kon de tegenstander worden gedwongen, strijdkrachten aan het Portugese front te onttrekken Het eerste wat de vloot verrichtte nadat het korps van Fagel in Maart te Lissabon was ontscheept, was een kruistocht in de wateren ten Zuiden van Kaap Vincent, waaraan door 11 Britse en 7 Staatse schepen werd deelgenomen; de laatste onder de vice-Admi raal Wassenaer en de Schout-bij-Nacht van der Dussen. Zij had ten doel, zowel de vijandelijke handel te benadelen als de vereniging van de Franse zeestrijdkrachten in de Oceaan met die in de Mid dellandse zee te beletten. De kruistocht duurde ongeveer een maand, gedurende welke tijd de Nederlanders geen vijand in zicht kregen, terwijl de Britten althans het succes hadden, een vijftal Spaanse schepen na geringe tegenstand te veroveren Ten tweeden male koos de vloot zee op 8 Mei, thans ter sterkte van 18 Britse en 1 Nederlandse linieschepen, behalve de fregatten en kleinere vaartuigen. Onder deze laatste waren een drietal Neder landse bombardeergaljoten, de enige die bij de vloot aanwezig waren, en die op deze tocht goede diensten hebben bewezen. Namens Karel iii bevond zich op de vloot de keizerlijke veld maarschalk prins George van Hessen-Darmstadt, een krijgsman van meer dan gewone bekwaamheid. Behalve Engelse en Staatse mariniers waren 2 regimenten Portugezen en twee uit Spaanse deserteurs opgerichte compagnieën op de vloot ingescheept 2). Verscheidenheid van inzichten tussen de bij de operatie betrok ken regeringen deed zich weer sterk gevoelen. Rooke, de opper- P4 HOOFDSTUK XI Voor de verrichtingen ter zee: De Jonge, 'Geschiedenis v. h. Nederlandsche Zeewezen', Dl III. Zij worden mede uitvoerig beschreven in 'Feldzüge' Dl VI-679-717. 2) Van de mariniers die op de vloot van Callenburgh zijn ingescheept en o.a. aan de inneming van Gibraltar deelnamen, kennen wij noch de sterkte, noch het onderdeel waartoe zij behoorden, noch de naam van een der officieren.

NIMH | 1956 | | pagina 558