bevelhebber, wilde, in overeenstemming met de wens van het Britse gouvernement, naar de kust van Piëmont zeilen, ter onder steuning van de hertog van Savoye, wiens vesting Nizza met een beleg werd bedreigd. De prins van Hessen drong daarentegen sterk aan op een operatie op de kust van Catalonië, in de hoop, Barce lona, waarbinnen hij verstandhouding onderhield met aanhangers van de Habsburgse koning, tot opstand te brengen. De koning van Portugal ten slotte zag node de kusten van zijn land ontbloot, en diende krachtige protesten in te Londen en Den Haag tegen de af vaart der vloot, die volgens zijn zeggen tegen de gesloten tractaten inging. Bij de controversen, welke zich herhaaldelijk voordeden, verkeer den de Nederlandse bevelhebbers in een weinig aangename positie, doordat zij veel minder dan de Britse contact hadden met de rege ring, en dus van haar bedoelingen en wensen onkundig waren. De Engelse admiraal ontving vrij geregeld orders of aanwijzingen uit Londen, zonder dat werd meegedeeld, of deze al of niet in overleg met de Staten waren ontworpen. Meestal kwam het er dientenge volge op neer, dat de Hollanders, zich, hoewel met tegenzin, naar de bevelen van de Britse admiraal voegden. Ter zee was in het alge meen de verstandhouding tussen de twee zeevarende naties weinig vriendschappelijkde oude vijandschap komt nog telkens om de hoek kijken, en veel klagen onze zeelieden over Engelse aanmatiging. Het was een van hoger hand opgelegde samenwerking tussen twee partijen, die het betreurden, elkaar niet te kunnen bevechten. Te land vertoont de toestand wat dit aangaat een ander beeld. Er was veel verschil van mening tussen onze generaals en Marlborough, men hekelde de inhaligheid van zijn assistent Cadogan, soms wordt ook over losbandigheid van Engelse troepen geklaagd, doch men be merkt niets van antipatie tegen de Britten als zodanig of omgekeerd. Te velde hadden beide naties elkaar zelden bestreden; integendeel waren van oudsher in het Staatse leger Engelse en Schotse regimen ten, welker officieren en soldaten, deels met Nederlanders verzwa gerd, met deze in de beste verstandhouding leefden. Voorts waren te land de Nederlanders in de meerderheid, terwijl onze zeelieden zich moesten verzoenen met de bittere gedachte van naar de tweede plaats te zijn teruggedrongen. Een en ander verklaart voldoende het verschil dat men in dit opzicht tussen zee- en landmacht kan waarnemen. Het was op aandrang van de prins van Hessen-Darmstadt, dat Rooke toestemde in een bezoek aan Barcelona. De 30e Mei werden dicht bij de stad x 200 Britse en 400 Nederlandse mariniers aan land 5*5

NIMH | 1956 | | pagina 559