verbinding met Gibraltar te onderhouden en de stad van het nodige te voorzien. De Franse vloot loopt begin November in Toulon bin nen, nadat een eskader van 19 schepen onder de Pointis is aange wezen om het voorgenomen beleg van Gibraltar van de zeezijde te ondersteunen x). In September reeds heeft Villadarias een leger macht van 8 Spaanse bataljons en 9 eskadrons verzameld en hier mede de stad alvast aan de landzijde geblokkeerd. De 4e October komt het eskader van Pointis, van 18 schepen, waaronder 12 linie schepen, de insluiting aan de zeezijde voltooien. Hij brengt een zes tal Franse bataljons en een aantal vuurmonden aan land, doch ver laat, tot geluk voor de geallieerden, de baai reeds de 12e, om te Cadiz victualie in te nemen. Slechts een negental fregatten blijft in de baai achter. Terwijl de energieke Hessen-Darmstadt de vesting, zo goed als zijn beperkte middelen toelaten, in staat van tegenweer brengt, openen de belegeraars de 21e October de loopgraven; de 26e be gint uit de eerst gereed gekomen batterijen het artillerievuur. Het beleg schiet aanvankelijk slechts langzaam op; het moeilijke, uit los zand bestaande aanvalsterrein en te kort aan bekledingsmiddelen en andere materialen vertragen het pionierwerk. Anderzijds heeft ook de verdediger met grote moeilijkheden te kampen, voorname lijk wegens de betrekkelijk zwakke bezetting, ten gevolge van ziekte ten zeerste geslonken, te weinig voor de wachten en nood zakelijke werkzaamheden. Bode op bode vertrekt naar Lissabon om assistentie. Een uitkomst is het voor de belegerden, wanneer de 10e Novem ber een vloot van 23 schepen onder Leake en Van der Dussen de baai binnenvaart met het voornemen om, gebruik makend van de afwezigheid van de Franse linieschepen, grondig met de voor Gibraltar liggende zeestrijdkrachten af te rekenen. Slechts één fregat ziet kans uit de baai te ontsnappenhet wordt in volle zee achter haald en genomen. Alle overige, acht in getal van diverse soorten, worden door de bemanningen verlaten en tegen de kust in brand gestoken. Nadat de baai aldus was vrijgemaakt, brengt Leake in de eerst volgende dagen provisie en een belangrijke voorraad buskruit in de x) In het Alg. Rijksarchief bevinden zich in de bundel St.Gl 7370 twee fragmenten van een in het Spaans geschreven dagboek van het beleg van Gibraltar, n.l. van 24 November tot 6 December en van 20 Januari tot 16 Februari. De bewerker van het beleg in 'Feldzüge' schijnt, blijkens de overeen komst o.a. van verschillende opgegeven getallen, een afschrift of exemplaar van het origineel te heb ben gebruikt. Van de Nederlanders wordt slechts terloops melding gemaakt. Het dagboek verhaalt de gebeurtenissen nauwkeurig van het standpunt der verdedigersalleen verraadt het sterk de opzet, de daden van de, inderdaad verdienstelijke, prins van Hessen-Darmstadt te bewieroken. £30

NIMH | 1956 | | pagina 564