ALGEMENE TOESTAND. VOORBEREIDINGEN TOT DE VELDTOCHT Had Winston Churchill's grote voorvader bij de intrede van het nieuwe jaar tot het Engelse Parlement moeten spreken, hij had kunnen zeggen: 'Ik kan niet ontkennen, dat de zaak der Grote Alliantie er beter voorstaat dan een jaar geleden'. Inderdaad hadden de geallieerden zich niet te beklagen over de in het afgelopen seizoen behaalde resultaten. Hochstadt had de Franse monarch van zijn laatste Duitse bondgenoot beroofd, en het gevaar voor des Keizers erflanden voorgoed afgewend. De inneming van het belangrijke Landau betekende een niet ge ringe versterking van hun positie aan de Rijn, die van Trier en Trar- bach verschafte hun de zo lang gewenste basis aan de Moezel. In Spanje daarentegen waren de hooggestemde verwachtingen, waar mee men ten strijde was getrokken, allerminst verwezenlijkt; in Gibraltar hadden de Britten echter voorlopig een troostprijs ge wonnen, welker betekenis niet viel te onderschatten. In de Neder landen had de oorlog, hoewel met een duidelijk overwicht van Nederlandse zijde gevoerd, weinig opgeleverd, doch de Staten konden er althans op wijzen, dat de hier geldende beperkte doelstelling, het bezig houden en binden van vijandelijke strijdkrachten, was bereikt. Alleen in Italië was de overmacht absoluut aan de zijde van 'les deux couronnes' geweest. Vendome, thans met Villars Frankrijks prominentste veldheer, had van deze gunstige omstandigheid ge bruik willen maken om, door het innemen van Turijn, de kamp om de hegemonie op het Appenijnse schiereiland tot een beslissing te brengen. Lodewijk xiv schonk er evenwel de voorkeur aan, vooraf de hertog van Savoye van zijn Oostenrijkse en Duitse bondgenoten te isoleren, waartoe enige vestingen dienden te worden veroverd. Dientengevolge moesten Vendome en zijn onderbevelhebbers TessÈ en la Feuillade zich tevreden stellen met het belegeren van en innemen van Ivrea, Susa, Vercelli en enkele kleinere plaatsen. Het dapper verdedigde Verrua, waarvoor in November het beleg werd geslagen, hield zich de winter door staandehet werd April van het volgend jaar eer de tot het uiterste gebrachte vesting haar poorten opende. Voorlopig in ieder geval bleef Italië nog meetellen als oorlogstoneel. S 37 HOOFDSTUK I

NIMH | 1956 | | pagina 571