precaire toestand der 'subsistentie' en over de sterfte onder de paarden, tengevolge van de beruchte ziekte, die ook de geallieerde ruiterij niet onberoerd liet x). Het aanleggen der magazijnen te Coblenz en elders was aan belang rijke vertraging onderhevig, waarvan men de oorzaken uitvoerig be sproken vindt bij Lamberty, die ook ten deze weer over goede in lichtingen blijkt te hebben beschikt 2). Een voornaam punt voor het voorgenomen offensief en de te ver wachten belegeringen was de artillerie. Zij zou, evenals het vorig jaar, ten dele door de Duitse bondgenoten moeten worden geleverd. Almelo, die, evenals Dopf, bij de voorbereidingen tot de veldtocht een belangrijke rol speelde, hield reeds in de eerste helft van Februari een conferentie te Coblenz met de regeringen van de Palts, Mainz, Trier, Keulen en Frankfort die, naar beloofd werd, elk hun aandeel zouden leveren aan 80 stukken geschut. Een volledige staat van de te leveren artillerie vinden wij in het archief van de Raad van State, gedateerd 19 Mei. Keulen en Frank fort komen hier niet als leveranciers van geschut voordaarentegen wel de landgraaf van Hessen-Kassel. De lijst bevat 77 kanonnen, waarvan er 46- en 81 grote en kleine mortieren en houwitsers, waarvan er 60 voor rekening van de Re publiek komen. Engeland levert geen geschut, doch wel buskruit, kogels en andere munitie 3). Villars keerde na afloop van zijn inspectiereis, die ongeveer 14 dagen duurde, naar Parijs terug, na het commando aan de Moezel- frontieren te hebben overgegeven aan d'Alegre. In de Zuidelijke Nederlanden heerste tijdens het winterseizoen een betrekkelijke rust. In Januari werd van Frans-Spaanse zijde het voorstel gedaan, de linies tegenover het fort Liefkenshoek, van de Parel tot aan St Anthonishoek, neutraal te verklaren. Sparre, de bevelhebber in Staats-Vlaanderen, ried sterk af, op het voorstel in te gaan, daar het z.i. in het voordeel van de vijand was, die thans, wegens de nabijheid van het fort, genoodzaakt was, voortdurend een zekere bezetting in de linies te houden. Nogal merkwaardig is, dat Sparre in zijn brief aan de Staten laat uitkomen, dat hij ook anders had kunnen adviseren, 'et mettre quatre cents pistoles pour son advis dans sa poche' 4). S4-S Noyelles a. d. St.Gl, 2, 13, 30 Januari en vlg. (St.Gl 4481); Seer. Res. 9, 19, 26 Januari 170^ (St.Gl 2350)Lamberty IH-45^ 1 2) Lamberty III-449 3) A.R.A., R.v.St. 657 'Liste de l'artillerie et munitions que les puissances sous-nommées fourni- ront pour les operations sur la Moselle'Seer. Res. St.Gl 20, 24 Februari 170^. (St.Gl 23^0). 4) Sparre a. d. St.Gl, Sas van Gent 13 Januari 1705 (St.Gl 4481).

NIMH | 1956 | | pagina 579