April te Brussel. De keurvorst van Beieren, voortvarend als steeds, wilde reeds dadelijk de vijandelijkheden openen met het innemen van Hoey en Luik, doch Villeroy vond deze plannen te heet ge bakerd, zolang er nog geen zekerheid bestond aangaande de strijd krachten, welke de geallieerden in de Zuidelijke Nederlanden te velde zouden brengen, en Maximiliaan moest zich wel bij de wens van zijn zoveel machtiger collega neerleggen x). Villars daarentegen beraamde het plan, de geallieerde troepen te overvallen in hun kwartieren te Zweibrücken, Homburg en Hornbach, ten Oosten van Saarbrücken achter het riviertje de Blies gelegen. Na inneming dezer steden stelde hij zich voor, zich tegen Trier te wenden, en terwijl een detachement uit Thionville Saarburg zou innemen, te zien of er, bij eventuele nalatigheid of onachtzaam heid van de geallieerden, mogelijkheden waren van een verdere aan val op hunne posities. De operatie tegen de drie eerstgenoemde plaatsen viel in letterlijke en figuurlijke zin in het water. Villars althans schrijft de mislukking op rekening van de regen, die dagen lang neerviel, de wegen onder water zette, en de beken in rivieren veranderde. Een kleine redoute bij een brug over de Blies werd genomen; de generaal Streiff bereikte Zweibrücken, doch vond de kwar tieren reeds verlatenRosel kreeg enige gevangenen en maakte een paar wagens buit. De luit.-generaal De Druy vond Homburg ont ruimd, met uitzondering van het kasteel, dat tevergeefs gesommeerd werd. Men kon het niet innemen, daar hiertoe het geschut op een berg had moeten worden opgesteld, waarvoor geen tijd was. Het geheel was een mislukking, die de Fransen veel volk kostte, niet zozeer door de voor het slot van Homburg geleden verliezen als wel door desertie. Ook moesten zij vier kanonnen achter laten, die in de modder waren blijven steken. De gehele expeditie, die van Saarbrücken was uitgegaan, duurde een week, doch de voornaamste actie viel voor op 20 April. Er zou volgens het Engelse bulletin 12 000 man voor zijn ingezet, wat voor een actie onder persoonlijke leiding van Villars niet te veel schijnt 2). In de Nederlanden liet Villeroy de troepen sinds de 19e meer naar het front oprukken. De artillerie werd in gereedheid gebracht, en enige zware stukken (8 vier-en-twintigponders) uit het hoofd arsenaal te Maubeuge naar Namen gebracht, met bestemming tot een eventueel beleg van Hoey of de forten van Luik, waarvan de koning echter voorlopig niet wilde weten: het bezetten ervan, zou, 5 49 b PeletV-9, 10. a) Pelet V-391 vlg.Bulletin bij Murray 28 AprilVie de Villars I-3 vlg.Europ. Mere. 298, 299.

NIMH | 1956 | | pagina 583