zo oordeelde hij, slechts een verzwakking van het veldleger ver oorzaken. Voorlopig liet Villeroy de troepen kantonneren in de omstreken van Leuven, Diest en Namen. Tot kamperen wilde hij nog niet overgaan, zolang men nog niet kon 'vivre de la faux'. De komst van Marlborough te Maastricht en van de Engelse troepen bij Rekem had voor de bondgenoten althans dit voordeel, dat Villeroy nog enige tijd in onzekerheid bleef waar het zwaarte punt der operatiën zou komen te liggen. Het Maison du Roy bleef dan ook nog in de streek van Givet-Mezières, om naar gelang van omstandigheden naar de Maas of de Moezel gedirigeerd te worden. Als trait d'union tussen het Maas- en het Moezelfront gelast de koning de 14e het plaatsen van een door Villars af te staan detache ment te Luxemburg. Merkwaardig is de brief, welke de koning de 1 ^e Mei uit Marly aan Villeroy schrijft. Volgens de laatste berichten n.l. zou Marl borough in de Nederlanden optreden, Lodewijk van Baden aan de Moezel, de veldmaarschalk Thungen aan de Bovenrijn. In de Nederlanden, zo concludeerde de koning uit deze onjuiste inlichtingen, zou Villeroy dus tegenover een aanzienlijk sterkere macht komen te staan dan de zijne. Deze telde toen ^4 bataljons en 108 eskadrons; bovendien 27 bataljons tussen Lier en de zee. Over het algemeen waren de troepen van mindere gevechtswaarde dan die der bondgenoten; de koning zelf erkent dit, waar hij schrijft: et votre ordre de bataille, de cinquante quatre bataillons et cent huit escadrons, me fait appréhender que vous n'ayez pas assez de troupes ni d'une assez bonne qualité pour empêcher les progrès des ennemis.' De toenemende moeilijkheid om de korpsen voltallig te houden noodzaakte er toe, steeds meer militie in de strijdkrachten op te nemenzelfs vernemen wijdat galeislaven ('galériens') werden ingelijfd. De gedragslijn, die hieruit voortvloeit is die van het absoluut vermijden van een veldslag. 'Le seul bon partiqu'ilyaa prendre, c'est de maintenir une bonne défensive qui vous mette en etat de conserver le pays dont le roi d'Espagne est en possession: ce serra pour vous une glorieuse campagne si vous empêchez les ennemis de rien faire. J'aurais bien voulu que vous eussiez fait entrer l'électeur dans ces sentiments, et que vous eussiez pu lui persuader que, ses intéréts étant unis avec les miens, il droit être moins occupé a faire la guerre en conquérant qu'a maintenir le bon état des affaires, qui devien- dront meilleures de jour en jour, si les ennemis ne tirent aucun avantage des dépenses qu'ils font pour m'obliger a leur céder une partie de la monarchie d'Espagne, quoiqu'elle soit acquise a si juste titre au roi mon petit-fils, et si leurs forces leur sont inutiles pendant £S°

NIMH | 1956 | | pagina 584