het gros van het leger naar Brabant, want hierop kwam diens schrij ven van de 7e neer, al had hij formeel de keus aan de Staten gelaten. Deze hadden ook reeds de 11e een dienovereenkomstige resolutie genomen. In verband met de ernstige, althans als zodanig beschouw de, toestand in Brabant drong de raadpensionaris tevens op spoed aan. Slingelandt zou te Maastricht voor brood zorgen. Hij ried ook aan, de Duitse vorsten en, vooral de koning van Pruisen, in goed 'humeur' te houden. De iye en volgende dagen schrijft de hertog dan ook brieven aan de Staten, FREDERiK 1 van Pruisen, en de verdere Duitse bondgenoten, waarin hij kennis geeft van het geno men besluit, en van de redenen welke hem er toe noopten. Tot het houden van de vorsten in een goed 'humeur' moest onge twijfeld bijdragen, dat Marlborough belooft, dat de afwezigheid slechts tijdelijk zal zijnover ongeveer 6 weken zouden zijn leger scharen wederom aan de Moezel verschijnen, mits in die tijd de paarden, wagens en andere benodigdheden door de diverse bond genoten zouden zijn verstrekt. Aan Heinsius vraagt hij, in dezelfde zin te schrijven: 'I think it would be very well if the States would write the same thing, and at the same time to let them know that all the canoon and powder are to continue att Coblence and Trarback. I think this is a civil way of letting everybody see where the fault has been, and that this march had other reasons besides the particular interest of the States'. Of Marlborough zelf ernstig geloofd heeft aan zijn terugkeer naar de Moezel, valt te betwijfelen. Onder de redenen, welke volgens de genoemde brieven invloed op het zo ver strekkend besluit hebben gehad, komt, behalve die welke reeds ter sprake kwamen, ook voor, dat Villars de 14e een detachement van 12 bataljons en enige eskadrons naar de kant van Luxemburg gezonden zou hebben, 'qui selon les apparences ne peuvent avoir autre vue de joindre ou opérer de concert avec M. de Villeroy, étant meme en état - het is aan de Staten dat hij dit schrijft de la manière qu'il est posté et retranché, de faire d'autres detachements, sans que nous puissions l'empêcher'. Hier was de hertog echter abuishet detachement, dat Villars inderdaad de 14e afzond, bestond uit 2 bataljons en een regiment dragonders, en diende slechts tot aanvulling van de bezetting van Luxemburg1). Zoals reeds eerder ter sprake kwam, is in Marlborough's brie ven veel te doen over de door de Staten uitgeoefende pressie en de in Holland heersende schrik. Het zal daarom niet ondienstig zijn, de houding der Staten in deze zaak afzonderlijk te beschouwen. f66 1) Marlborough aan Heinsius i£ Juni, bij V. 't Hoff nr 290; a. d. St.Gl Juni, bij Murray 103, vgl. Pelet 4j2.

NIMH | 1956 | | pagina 600