het detachement waren de generaal-majoor Holstein-Beek, en de brigadiers Hamilton en Meredith ingedeeld. Voor het beleg en de rechtstreekse dekking was het leger van Ouwerkerk bestemd. De 7 e brak het daarom op en betrok een kamp tussen Vignamont en het kasteel van Outremont. Ouwerkerk nam zijn hoofdkwartier te Vignamont; de gedeputeerden te velde het hunne te Val Notre Dame. Het waren dit jaar de heren van Heemskerck, van Schagen en van Rouwenoort, Om aan het geringe aantal tegemoet te komen, was hunne instructie bij een resolutie der Staten-Generaal van 4 Juni in die zin gewijzigd, dat zij op alle voorkomende zaken mochten beschikken, mits zij van één 'sentiment' waren. Van de cavalerie werd een korps van 30 eskadrons afgezonderd, dat onder Albemarle (Arnold Joost van Keppel) links van het observatie- leger van Marlborough werd gelegerd. Dit laatste veranderde enigszins van positie, en plaatste zich tussen Cortise en Avennes, waar het de ruimte tussen de Jaar en de Mehaigne beter afsloot, De 8e Juli bij het aanbreken van de dag ging Schultz over een schipbrug bij Bas-Oha de Maas over, om de insluiting aan de Zuidzijde te bewerkstelligenin de nacht van 8 op 9 Juli maakte hij zich reeds zonder moeite meester van de stad. Het lot van het kasteel en de forten Picard en Rouge de overige waren geslecht was gemakke lijk te voorzien. In de morgen van de 9e begon het vuur op de beide forten uit 12 stukken en 6 mortieren. Des middags omstreeks vier uur ondernam een detachement van 126 grenadiers en 400 muske tiers de bestorming. Tegenstand werd weinig gebodende bezetting van een 100 man vluchtte al spoedig naar het kasteel, behalve een kapitein en 16 of 17 man, die gevangen werden genomen. Met de twee of drie man, die de aanvallers verloren, waren de forten niet te duur gekocht. De 10e werd het kasteel 'met groot geweld' beschoten; de ne kwam er nog een batterij van 18 stukken gereed, die haar vuur bij dat der andere batterijen voegde, en des middags drie uur, toen de bres zo ver was gevorderd, dat zij met ladders te beklimmen was, liet de gouverneur, de brigadier St Pierre, witte vaandels uitsteken en de chamade slaan. De bezetting, uit slechts 4^0 man bestaande, n.l. een bataljon en 100 dragonders, werd krijgsgevangen; alleen kreeg St Pierre de toezegging, dat de gevangenen op dezelfde voet als Cronström en de zijnen behandeld zouden worden. Scholten, of Schultz, zoals hij elders genoemd wordt, schijnt hierbij zijn bevoegdheid te buiten te zijn gegaan, door de capitulatie te sluiten zonder de gedeputeerden. Wij vinden althans een brief van Marl borough, waarin de hertog hem meedeelt, dat de gedeputeerden, ^86

NIMH | 1956 | | pagina 620