en ook Ouwerkerk, hem dit ten kwade duiden, en aanraadt, zijn excuses aan te bieden. Volgens de lezing in de Europische Mercurius echter zou Ouwerkerk de capitulatie hebben gesloten. De krijgs gevangenen werden naar Maastricht gevoerd, waarheen ook het be legeringspark werd teruggebracht Nu Hoey, na een beleg van drie dagen, ten derden male van bezitter was verwisseld, kwam noodzakelijkerwijs het forceren der linies aan de orde. Plannen hiertoe worden ontwikkeld in een ano- nyme memorie van 14 Juli, welke wij in het archief van de Raad van State aantreffen onder de titel 'Considerations pour les attaques ou surprise des lignes des ennemys'. Hierin wordt de keus gelaten tussen twee mogelijkheden, n.l. een onderneming tegen het Zuidelijk gedeelte, in de streek der Mehaigne, of wel een aanval op de linies van Merxem, gepaard gaande met een actie, door de helft van het leger, tegen Diest. Alleen de eerstgenoemde operatie is ernstig ter sprake gekomen. Zij kon op twee wijzen geschieden: ie een de monstratie naar de leant van Heylissem, waar de Franse opstelling eindigde, en een aanval ten Zuiden van de Mehaigne. Hier waren weliswaar de linies het zwakst, doch het terrein minder gunstig voor een verder doordringen in het vijandelijk gebied, gelijk bij vroegere veldtochten was gebleken. 'Ce pourquoi' vervolgt dan de memorie, 'on pourra changer et donner une alarme, et faire une fausse surprise sur les lignes entre la Meuse et Mehaigne, et tascher de surprendre celle le long de la Geete, soit a costé de Elixem, Ezemael ou Hespen'. Het is deze tweede handelwijze, die inderdaad is toegepast. Het gold dus geen frontale aanval, als waarover twee jaar tevoren zulk een hevige strijd was gevoerd, doch een bij verrassing zich meester maken van een niet of zwak bezet punt der linies buiten de Franse linkervleugel De i ^e Juli stelde Marlborough het plan voor in een conferen tie met Ouwerkerk en de gedeputeerden. Ouwerkerk zou met zijn troepen, die nog voor Hoey lagen, de Mehaigne overgaan en de demonstratie ten Zuiden van het riviertje uitvoerenin de nacht daar op zou een detachement uit de rechtervleugel trachten, vaste voet in een of ander punt der linies te krijgen, waarna de beide legermachten snel naar het bezette punt zouden oprukken. Ouwerkerk zou hier toe een tweede maal de Mehaigne passeren en zich bij Marlbo rough's linkervleugel aansluiten. 5*7 Bulletin bij Murray, 9 Juli 170$; Marlborough aan Scholten 12 Juli, bij Murray p. 163; Europ. Merc. 68 vlg.brieven van Ouwerkerk aan de gedeputeerden te velde in St.Gl £009 (4e lias lopende

NIMH | 1956 | | pagina 621