overheerste. Over de Nederlandse troepen heeft Marlborough zich nimmer kleinerend uitgelaten, doch over de leiders spreekt hij als van lieden, die slechts met moeite tot enige actie zijn te bewegen. Zo schrijft hij de 16e aan Hedges 'The troops that were employed at the siege of Huy are marched from thence to day, and will join us to morrow, when it is intended M. d'Auverquerque's army shall likewise approach so as almost to join our left, and then we shall see whether they may be induced to do anything'. Op dezelfde wijze eindigt zijn brief aan Har ley and then we shall see what these people may be induced to do'. Het was zowel in overeenstemming met de bestaande onverkwikkelijke verhouding als een gevolg van de tactische opzet dat bij de mars van de 17e de linkervleugel de achter hoede ging vormen en grotendeels op het terrein van de strijd kwam, toen deze was afgelopen. Na de actie schrijft de hertog dan ook aan Godolphin, 'this bearer will tell you that Monsieur Overkirk's army was not in the lines till the whole action was over, and that I was forced, to cheat (beetnemen) them into this action, for they did not believe I would attack the lines terwijl zijn secretaris Hare zich uitlaat: 'He dared not offer to persuade the Deputies of the States, but perfectly bubbled them into it'. Hoewel dit slechts zeer ten dele juist is, daar de Hollandse generaals, blijkens hetgeen Schagen aan Heinsius berichtte, zich overtuigd hielden, dat zij de volgende of daarop volgende dag 'een engagement' zouden hebben. Het tekent ook de verhouding, dat zij, hoewel hevig tegen de aanval gekant, de gedeputeerden 'wel zes mael' vroegen, hun te gelasten, hun verzekerende, dat zij ieder bevel zouden opvolgen 'en toonen wie zij waren', m.a.w. zij wilden wel door de gedeputeerden, doch niet door Marlborough in het vuur gezonden worden, en iedere schijn van lafhartigheid van zich werpen. Begrijpelijk is evenwel, dat de gedeputeerden, als burgers, 'sulcks beleefdelijkck gerefuseert' hebben en slechts krachtens hun instructie de generaals om hun sentiment vroegen. Het gehele geval toont wederom aan, welk een onhoudbare toestand er heerste inzake de bevelvoering over de krijgsmacht der bondgenoten. De gedeputeerden durfden het tenslotte niet aan, een besluit te nemen tegen het eenparig gevoelen der generaals, en zo kwam het tot een resolutie, die er alle schijn van heeft, alsof men elkaar met open ogen wilde beetnemen. Volgens het officiële bericht aan de Staten-Generaal werd 'alleen geresolveert met ons leger op morgen een marsch te doen en de Mehaigne te passeren, om so veel beter de contenance der vijanden te observeren, en des avonds de selve weder- £89

NIMH | 1956 | | pagina 623