om te repasseeren'Waartoe het 'repasseeren' diende, werd dus in het midden gelaten x). Villeroy hield uit de aard der zaak met een aanval rekening. De onzekerheid aangaande de plaats waar zij zou geschieden, noodzaakte hem echter, zijn leger over een groot front te verdelen; het strekte zich uit over een lengte van ongeveer 2 j km van Heylissem tot Marchovelette. Het sterkst bezet was blijkbaar het middengedeelte, tussen Orp-le-petit en Wasseigehierop wijst althans de plaats der hoofdkwartieren, n.l. dat van Villeroy te Merdorp, dat van de keurvorst te Jauche, ongeveer een uur vandaar. Van de aanval op de linies en het er bij aansluitende gevecht bij Heylissem zijn uitvoerige beschrijvingen bewaard. Voor een juist inzicht in de gang van zaken is het echter dienstig, op te merken, dat in alle bronnen over Heylissem wordt gesproken, waar het dorp Elissem of Elixem wordt bedoeld. Het onderscheid is van belang, omdat bij Heylissem de Franse opstelling eindigde, terwijl Elixem nog 4 km Noordelijker ligt. Vanaf Heylissem werden de linies slechts door zwakke detachementen, voornamelijk bij de barrières, be waakt. Op het nagenoeg onbezette gedeelte tussen Heylissem en Orsmael was de aanval geprojecteerd. Volgens het beslotene in de krijgsraad van 16 Juli gaat het leger van Oliwerkerk de 17e ongeveer bij Latinne over de Mehaigne en plaatst zich tussen Ville en Hesbaye en Burdinne. Het vormt hier de linker vleugel van de gezamenlijke strijdmacht der bondgenoten. Albemarle staat nog met zijn 30 eskadrons bij Latinne; het van de Moezel teruggekeerde leger tussen St Servalien (w.s. Lens St Servais) en Cortise, zodat het gehele front een 1 5 km beslaat. Het korps van Schultz, dat Hoey had belegerd, had reeds de 16e opdracht ont vangen, zich op te stellen bij Fresin, iets achterwaarts van de rechter vleugel van Marlborough; de 17e komt het hier aan. Dezelfde dag deelt Marlborough aan Ouwerkerk mee, dat volgens 'des avis certains' de posten van Heylissem (d.i. Elixem) en Neerhespen slechts door detachementen van 30 man worden bewaakt, dat hij hier de aanval wil doen, en het leger daartoe om 10 uur des avonds zal afmarcheren. Hij verzoekt Ouwerkerk, met enige eskadrons een demonstratie tegen de linies aan de kant van Mefle te doen, terwijl Albemarle eveneens een schijnbeweging zal uitvoeren i) Brieven van Schagen en Heemskerck aan Heinsius, 16 Juli zie Bijlagen 47 en 48. (Heins. arch. 1036 resp. 1000). Gedep. te velde a. d. St.Gl 16 Juli (St.Gl 7U4>- Memorie van Slangenburg, Lamberty XIV-194. Marlborough aan Harley en Hedges .6 Juli, aan Ouwerkerk 17 ld., aan Harley 18 id., bij Murray p. 168-173; aan Godolphin bij Churchill I-960; Hare's uitlating aid. 959- Ouwerkerk met het plan van Marlborough op de hoogte was, blijkt uit diens schrijven aan de St.b van 18 Juli (Europ. Mere. 74). 590

NIMH | 1956 | | pagina 624