naar de zijde van Merdorphet gros der troepen zal zich echter bij de mars van het grotere leger aansluiten. Marlborough had hiertoe reeds de 16e bij Latinne een twaalftal - volgens anderen zelfs 20 bruggen over de Mehaigne laten slaan, welke tevens moesten die nen om tegemoet te komen aan het voorgewende bezwaar van het 'separeeren' van het leger. Dezelfde dag was de grote bagage, zoals steeds wanneer kans op een slag bestond, achteruit gezonden naar Malpas en Oré aan de Jeker, om vandaar zo nodig naar Luik vervoerd te worden. Voor de aanval op de linies werden twee colonnes geformeerd. De linkercolonne bestond uit 12 bataljons en 1 2 eskadrons. Zij stond onder bevel van Hompesch; bij deze colonne bevond zich ook Noyelles, die het algemeen bevel over de beide colonnes voerde. Voorts waren ingedeeld 6 veldstukken, 1 2 wagens met brugmate- riaal en pioniergereedschap, en £00 arbeiders. De rechter colonne werd aangevoerd door Schultz, en bestond uit de troepen die voor Hoey hadden gelegen, met uitzondering van 2 bataljons, die aldaar in bezetting bleven, en was versterkt door 6 eskadrons van de tweede linie der rechtervleugel onder Chanclos, zodat zij 10 bataljons en 18 eskadrons telde, benevens enige veldstukken en de nodige wagens en pioniers. Bij beide colonnes marcheerde de cavalerie links van de infanterie, en rechts van deze het geschut en de wagens. Beide werden zij voor afgegaan door de gezamenlijke grenadiers van alle bataljons van het detachement, en deze weer door een spits van een kapitein en 60 grenadiers. De aanval zou geschieden door de linker colonne bij het kasteel van Wanghe, bij een steenen brug over de Geete gelegen, door de rechter bij het dorp Neerhespen. De taak der troepen van 60 grenadiers bestond in het zich meester maken van de overgang over de Geete, daarna het passeren van de uit een wal en gracht be staande linie op een punt, zijwaarts op enige afstand van de barrière gelegenvervolgens moesten zij de wacht bij de barriere van achteren aanvallen, 'avec la bayonnette qu'ils ont au bout de leur fusil zoals het in de orders heet - hieraan ziet men, dat de bajonet nog een nieuw wapen was - en 'les tuer sans bruit'Het is duidelijk dat men voor een dergelijke opdracht geen nieuwelingen in het vak aanwees. Nadat door het ontsteken van fakkels de colonnecommandant was gewaarschuwd, zouden de eerstvolgende troepen zorg dragen voor het overbruggen van de Geete, het vernielen van de barrières en het slechten der linies, waardoor de weg vrij zou komen voor de cava lerie. Een belangrijke bepaling was dat, vond men de vijand ge waarschuwd en op de verdediging voorbereid, de grenadiers niette- Ï92

NIMH | 1956 | | pagina 626