brug was geslagen. Deze stelling had het voordeel, dat zowel tegen de linies van het Land van Waes als naar de kant van Brugge kon worden geageerd. De 3e Augustus om 6 uur des avonds marcheren Sparre en de brigadier van der Beek met 2 eskadrons dragonders, 1100 grenadiers en enige wagens met pontons en gereedschap uit het kamp, 'sans aucune bruit'en nadat, gelijk bij dergelijke onder nemingen gebruikelijk was, reeds sedert enkele dagen de passage was gesloten geweest om het vertrek van spionnen te beletten. De pontons worden genoemd 'les petits pont secrets qui sont asseurement d'un invention merveilleuse pour passer des camel'. Even na de afmars van Sparre gingen de drie overige eskadrons over de schipbrug voor een 'alarm' ten Oosten van het kanaal. Zij reden tot Wachtebeke of Wabbeke, maakten vervolgens keert en waren 7 uur in het kamp terug. Intussen was de grote bagage reeds naar Sas van Gent gezonden; de schipbrug werd nu opgebroken, en 8 uur marcheren Lauder en de brigadier Vegelin met de hoofdmacht af. Het gaat aanvanke lijk in Westelijke richting naar Eertvelde en Oosteeck (Oost-Eekloo) vermoedelijk ook al ter misleiding; vervolgens over Waerschot naar een plaats, de Rabot genoemd, bij Yinderhout, waar men na een mars van ±2$ km, om 4 uur aankomt. Intussen was de voor hoede van Sparre reeds zonder slag of stoot over het kanaal geko men. Vervolgens zond hij de kolonel Caris met 600 grenadiers langs het kanaal naar Lovendeghem, waar zich een fort bevond, be zet door een half bataljon en met 3 stukken geschut bewapend. De markies de Saar voerde er het bevel. Onze grenadiers werden met geweervuur ontvangen, doch dit weerhield hen niet, zonder een schot te lossen tot de bestorming over te gaan. Met de degen in de vuist werd het fort ingenomen, waarbij onzerzijds 3 soldaten werden gedood en gewondbovendien waren twee officieren ge wond een van hen was de kolonel Caris, die een musketschot door de arm had opgelopen. Negen officieren en over de 100 man werden krijgsgevangende rest heeft uit het fort, dat blijkbaar niet ingeslo ten was, kunnen ontvluchten, onder wie ook de Saar, naar wij le zen 'noch gantsch ongekleed op een ongezadeld paard'. Het onverwachte succes bracht de schrik er in bij de naburige Franse en Zwitserse troepen. Zij verlieten niet alleen de uit een reeks van redoutes en versterkte huizen bestaande linie langs het kanaal naar Brugge, maar ook de linie, die het vorige jaar, tijdens een soortgelijke inval van Sparre, was aangelegd om Gent voor een bombardement te vrijwaren, tussen de kanalen naar Brugge en Sas van Gent, van Mariekerke naar Langerbrugge. 614

NIMH | 1956 | | pagina 650