zaak er nog beter voor dan vandaag een jaar geleden, mits er ge heimhouding en gehoorzaamheid in het leger is, 'but we have tem pers here', vervolgt hij dan, 'that are never pleased but when they are sewing dissention'. Onnodig te zeggen, op wie de schrijver hier doelde. Nog een andere merkwaardige passage komt in deze brief voor, n.l. waar Marlborough over de prins van Baden spreekt. Deze had de Staten verzocht om 200 000 pond buskruit voor het beleg van Saarlouis, dat hij voorgaf te willen ondernemen. Marlbo rough geeft de raad, het gevraagde te zenden, opdat prins Louis geen voorwendsel zal hebben om werkeloos te blijven: .But if Prince Lewis will do nothing, I think care should be taken that he may have no excuse, so that he may not have it in his power to spoyle any more campaigns'. In slechts weinig brieven vinden wij Marlborough's mening over de prins zo rondweg uitgesproken1). De 14e Augustus wordt een uitdeling van brood voor vijf of zes dagen gedaan, 200 pioniers of 'arbeiders' gecommandeerd om de weg vrij te maken, wat steeds nodig was omdat men door het ter rein marcheerde, en de zieken en gewonden naar Thienen gezonden. Des avonds 10 uur worden alle 'buitenposten' ingetrokken, en in de nacht gaan de kwartiermeesters en fouriers onder bedekking van cavalerie vooruit om de nieuwe legerplaats te markeren. Drie uur wordt de 'generale' d.i. reveille geslagen, half vier de 'vergade ring' of het aantreden, en 4 uur de afmars, eerst van het leger van Ouwerkhrk, vervolgens van dat van Marlborough. Er werd in 5 colonnes gemarcheerd, n.l. 2 van infanterie, 2 van cavalerie en één, uit de artillerie en bagage bestaande. Na 1 g km in Zuidelijke rich ting gemarcheerd te zijn, wordt tot legering overgegaan bij Corbaix, waar Marlborough-, en Nil St Martin, waar Ouwerkerk zijn kwartier vestigt. Marlborough's leger telde 71 bataljons en 97 eskadrons, dat van Ouwerkeric 30 bataljons en 71 eskadrons. Een enkele opmerking over de voorraad brood voor 9 dagen (Marlborough spreekt in zijn brief aan de Staten, van 6 dagen) die was uitgedeeld. Het is Slangenburg weer, die wat dit aangaat uit de school klapt, door te zeggen, dat sommige regimenten in vijf of zes dagen geen brood hadden ontvangen, en zelfs sommige officieren niet, 'ce qui est encore arrivé depuis plusieurs fois'. De oorzaak was, dat de eigenaars van veel wagens zich, natuurlijk onderhands, hadden vrijgekocht, 'comme le soussigné en a été bien informé' 2). 6l8 Van 't Hoff nr 322. 2) Bijzonderheden aangaande de mars: Europ. Mere. 141 vlg.critiek van Slangenburg: Lamberty XIV-197; over de misbruiken, waartoe het fourageren aanleiding placht te geven, leze men het Reglement op de Militaire Discipline van 11; Maart 1706 art. 40 t/m 46, bij Lamberty IV-30/31.

NIMH | 1956 | | pagina 654