tegenstaande Churchill's troepen reeds het dorp Hoeylaert, Ooste lijk van de abdij van Groenendaal aan de rand van het bos gelegen, hadden bezet. Het detachement keerde onverrichter zake terug, en kwam eerst in de late namiddag bij het inmiddels tegen de IJssche opgemarcheerde leger aan, waar het op de linker vleugel stelling nam. Bij de vijand veroorzaakte de omtrekking de grootste ongerust heid. Men hield haar voor een poging, om met het gehele leger naar Brussel door te dringen, en allerlei tijdens de nacht binnenkomende meldingen hielpen deze waan versterken. Grimaldi kreeg order om tot iedere prijs stand te houden bij Boitsfort, tussen de abdij van Groenendaal en Niverdois, en nog twee brigades werden hem tot versterking gezonden. Toen des morgens de cavalerie der geallieer den op de heuvelrug tegenover Overijssche verscheen, hielden Villeroy en de keurvorst dit voor een demonstratie, welke het vast houden van de Franse strijdkrachten aan de IJssche ten doel zou hebben, terwijl de hoofdaanval op Brussel was gericht. Voor de keus geplaatst, naar zij meenden, om óf de IJssche-stelling met Leu ven, óf Brussel op te geven, waren zij reeds tot het eerste besloten, toen tot hun grote opluchting de voorste infanterieafdelingen op het plateau tegenover hun stelling in zicht kwamen. Duidelijk was te zien, denkelijk aan de rode jassen, dat het Engelsen waren, een aan wijzing dat aan deze zijde de hoofdactie was te verwachten De hoofdmacht der geallieerden was insgelijks om 3 uur in de morgen op mars gegaan. Grote moeilijkheden baarde het geacciden teerde terrein; vooral bij het dorp Hulpen, waar een zijtak van de Lasne moest worden overgetrokken, was langdurig oponthoud. Ei lagen slechts twee bruggen, voor elke linie een, waarover de ganse stoet moest passeren. Tot geluk voor de geallieerden geschiedde dit ongestoord. Tengevolge van verkeerde plaatsing in de mars colonne werd de artillerie door de bagagewagens opgehouden, het geen oorzaak was dat zij eerst de volgende dag disponibel kon zijn; een omstandigheid welke niet zonder invloed geweest zal zijn op de deze dag gehouden beraadslagingen 2). De voorste troepen, n.l. de cavalerie van de rechtervleugel, kwam omstreeks 7 uur op de vlakte tegenover de vijandelijke stel ling vervolgens de infanterie van Marlborough daarna die van Ouwerkerk, ongeveer te 10 uur, gevolgd door de cavalerie dei linkervleugel. 1) Keurvorst van Beieren aan Lodewijkxiv, kamp van Duisbourg 20 Augustus, bij Pelet V-594 vl8 Villeroy id., kamp van Overijssche 20 Augustus, ib. p. 600 vlg. 2) Op het plan in de collectie Bodel Nijenhuis vinden wij Hollandse en Engelse arti ler.e opgestei Volgens Hare (Churchill I-974) kon de artillerie omstreeks 4 uur 'come up*Mogelijk is nog een aangekomen. Gevuurd heeft zij in elk geval niet. 622

NIMH | 1956 | | pagina 658