heerste, zou de stap slechts kwaad doen en de voorstanders van vrede, die er, naar hij zegt, ook in de Staten veel waren, in de hand werken. Ook waren, zo heet het, de meeste generaals tot het in zicht gekomen van hun fout, en genezen van hun oppositiegeest. Tenslotte zouden de bondgenoten in Wenen en elders kunnen denken, dat de zending met vredesonderhandelingen in verband stond. Het Londense hof heeft zich blijkbaar bij Marlborough's afwijzend advies neergelegdvan de missie van Pembroke is dan ook niets gekomen x). Dat Marlborough in deze goed gezien heeft, kan niet ontkend worden. Inderdaad bestond gevaar, dat de affaire van Overijssche en de strijd rondom Slangenburg tot een politieke strijdvraag zouden uitgroeien. Aan zijn gemalin schrijft de hertog de 31e: 'My letters from The Hague tell me that the factions ther are divided concerning the last disappointment I had. Those that are for a peace think their generals acted prudentlybut the others are angry with them and their de puties, so that it is with them as with us in England, they judge by parties But if it be possible they have more faction than we have, by which we may fear every thing'Ook werden reeds in deze tijd stemmen gehoord, welke de regering er van betichtten, zich door Engeland op sleeptouw te laten nemen. De onderhandse besprekin gen, welke d'Alegre, die zich, hoewel krijgsgevangen, vrij in Den Haag bewoog, met de regenten hield, werden aan de Europesche ho ven, en vooral in Engeland, met wantrouwen gadegeslagen; blijk baar hadden velen in de regentenkringen wel oren naar zijn aanbie dingen. Vandaar dat ook de Britse regering het raadzaam vond, matigend op te treden, gelijk bleek uit het couperen van een deel van het bulletin van de 19e in de London Gazette, en uit het ver bieden van het beruchte pamflet: 'The Dutch Politics examined', op de klachten van Vrijbergen. Na de toezeggingen van de Amster damse pensionaris Buys, welke beneden ter sprake zullen komen, verklaarde zij zich content, en de goede verstandhouding werd geheel hersteld, toen Buys in het najaar een bezoek aan Engeland bracht tot het wegnemen van de laatste misverstanden en tot het houden van besprekingen aangaande de voorbereiding van de eerst volgende campagne. De Britten waren uiterst over hem tevreden, misschien wel meer dan voor een krachtig opkomen voor de Neder landse belangen wenselijk was. D'Alegre, die zijn verblijf in de Nederlanden onder allerlei voorwendsels zo lang mogelijk gerekt x) Over de zending van Pembroke Marlborough aan Harley 2 September, bij Murray II-249. 632

NIMH | 1956 | | pagina 670