had, werd op herhaald verzoek der Britse regering naar Engeland overgebracht. Over de 'fermentatie' in de Nederlanden, waarvan Marlborough spreekt, vernemen wij niet zo heel veel. Volgens Lamberty waren in de Staten van Holland Amsterdam en Leiden er voor, een onder zoek naar het gebeurde in te stellenRotterdam was daarentegen anti-Slangenburg gezind. Alkmaar vond, dat het nu maar eens uit moest zijn met die 'jalousien' onder de generaals; het stelde voor, ten spoedigste middelen te beramen tot het wegnemen dier 'on lusten en verwijderingen'. Het voorstel werd, zo lezen wij, com missoriaal gemaakt, en het t.z.t. uitgebrachte rapport opnieuw aan de hoede van een besogne toevertrouwd, zonder dat er iets op de zaak is gevolgd x) Pamfletten schijnen van Nederlandse zijde niet over het geval te zijn verschenenin de belangrijkste verzamelingen althans zoekt men ze tevergeefs. In het algemeen trouwens bemerkt men van open bare polemiek inzake de krijgsverrichtingen ten onzent, anders dan blijkbaar in Engeland, zeer weinig, vooral in vergelijking tot de lange reeksen pamfletten, waartoe de plooierijen, de scheuring, die in deze tijd onder de katholieken plaats had, en andere onderwerpen aanleiding gaven. In Amsterdam echter had, als wij Wagenaar mogen geloven, iets merkwaardigs plaats: een 'hoop burgers' begaf zich naar het stad huis en protesteerde ertegen, dat de gedeputeerden de opperbevel hebber geen voldoende gezag lieten. Wij zien hier een van de wei nige symptomen, dat men ook in andere dan regenten- en mili taire kringen enigszins intensief met de krijgsverrichtingen mee leefde. Blijkbaar heeft Marlborough zich te Amsterdam in een zekere populariteit verheugd; met Witsen althans was hij speciaal bevriend, en met Willem Buys, de pensionaris der machtige Amstel- stad, zorgde hij op goede voet te blijven 2). Buys nu verscheen, voor of op 2 September, op last van de bur gemeesters van Amsterdam in Den Haag, waar hij een bespreking had met Heinsius. Voorts had hij in opdracht, een conferentie te houden met Marlborough over 'verschillende zaken'. Deze im mers was, behalve legerhoofd, tevens buitengewoon gezant en ge- 633 Lamberty III-493, '94. Over het voorstel van Rotterdam: Heemskerck aan Heinsius 31 Augustus (Bijlage 52). 2) Wagenaar XVII-261. De oploop naar het stadhuis ontkent De Vrijer, op o.i. goede gronden. Dat Marlborough populair was in Amsterdam getuigt ook Shrewsbury'The Duke of Marlborough is be loved by the people of that city; He may do them good, but can do them no hurt. They are so enraged against Slangenberg for his being his enemy, as well as a Jesuited Papist, that had he come to Amsterdam this summer after he hindred the battle, he would have been de Witted' (Trevelyan, Ramillies and the Union with Scotland), p. 57.

NIMH | 1956 | | pagina 671